2.4 C
Jasło
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy w Rzeszowie

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart uczestniczyła się w otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzeszowie przy ulicy Litewskiej.

Placówka działa już od grudnia 2021 r.  Dom został przeznaczony dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym z różnymi postaciami otępienia. To pierwsza placówka w Rzeszowie dedykowana osobom z chorobą Alzheimera. Gmina Miasto Rzeszów otrzymała na ten cel w 2021 r., ogółem 2.700.00 zł., w tym:

2.490.584 zł – środki inwestycyjne

165.603 zł – wyposażenie

43.813 zł – bieżąca działalność ŚDS W 2021 r.

Wojewoda podziękowała samorządowcom za realizację przedsięwzięcia, odniosła się jednocześnie do kwestii związanych z demografią stolicy Podkarpacia.  

– Wszyscy mamy świadomość tego, że w tak dużej populacji miejskiej jaką jest Rzeszów, znaczna część mieszkańców to osoby, które przekroczyły 60 lat, ukończyły swoją aktywność zawodową i niejednokrotnie borykają się z różnego rodzaju schorzeniami, które są właściwe dla wieku starszego –mówiła.

Środki przeznaczone na realizacje powyższej inwestycji pochodzą z budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W kwietniu ubiegłego roku, szefowa resortu Marlena Maląg wręczyła władzom miasta symboliczny czek, inaugurując tym samym prace zmierzające do utworzenia Domu w obecnej formie.  

https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/minister-marlena-malag-w-rzeszowie/

Środowiskowe domu samopomocy to placówki, w których osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą uczyć się, rozwijać lub podtrzymywać umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. Uczestnicy mogą w takich domach otrzymać opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych.

W zależności od rodzaju dysfunkcji uczestników, środowiskowe domy samopomocy dzielimy na 4 typy:

Typ A – dla osób przewlekle psychicznie chorych;

Typ B – dla osób upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także dla osób z lekkim upośledzeniem umysłowym, gdy jednocześnie występują inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne;

Typ C – dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia psychiczne;

Typ D – dla osób z ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Dom może obejmować wsparciem więcej niż jedną kategorię osób (domy wielotypowe).

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj