test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Pamiętajmy o Ignacym Łukasiewiczu

Obchodzimy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza – pioniera europejskiego przemysłu naftowego i twórcy lampy naftowej – wydaje się, że jednego z najbardziej znanych polskich naukowców i odkrywców, funkcjonującego w powszechnej świadomości obok Kopernika i Skłodowskiej. Z tej okazji  w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, odbyła się konferencja poświęcona jego życiu, działalności i wynalazkom. Odbyła się także uroczysta prezentacja świeżo wyemitowanej monety kolekcjonerskiej z wizerunkiem podkarpackiego wynalazcy.

List do uczestników konferencji skierował marszałek Władysław Ortyl, który został odczytany przez Stanisława Kruczka – członka zarządu województwa podkarpackiego:

Emisja monety honoruje postać i dzieło Ignacego Łukasiewicza. Stanie się ona   zapewne interesującym elementem kolekcji numizmatycznych wieli pasjonatów zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Będzie ona niewielkim pod względem rozmiaru i wielkim pod względem znaczenia symbolem hołdu oddanego wynalazcy, dla którego sprawy Ojczyzny, społeczeństwa i nauki były drogowskazami na życiowej ścieżce – pisał marszałek Ortyl.

Podczas konferencji wystąpili m.in.: dr inż. Artur Stec, dr Lidia Czyż, Barbara Olejarz – Dyrektor Muzeum w Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej, wygłaszając niesamowite prelekcje o życiu, szkolnictwie, rodzinie, a przede wszystkim szerokiej i bardzo altruistycznej działalności Ignacego Łukasiewicza.  

Ignacy Łukasiewicz to wielki Polak, który całe życie związany był z Podkarpaciem i pracował na rzecz jego rozwoju. Jest to człowiek wielkiego formatu, który lampą i sercem rozświetlał życie ludziom. To wielki patriota, społecznik, wrażliwy na krzywdę ludzką filantrop – tak opisywała postać Łukasiewicza Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki w trakcie swojego przemówienia.

Monetę Łukasiewicza przedstawił Jerzy Guniewski – Dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie. Poinformował że, już od 8 marca możemy kupić nową monetę kolekcjonerską „200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza”. To moneta srebrna o nominale 10 zł i masie 31,1 g. Na rewersie monety znajduje się wizerunek Ignacego Łukasiewicza, domniemany prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez Łukasiewicza najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce.

Wynalazek naukowca zadebiutował 31 lipca 1853 roku, kiedy to salę operacyjną lwowskiego szpitala oświetliło światło lampy naftowej. Była to pierwsza publiczna próba jej użycia. Rewolucyjna była nie sama lampa, ale zastosowanie nafty do jej opalania, uzyskanej w wyniku destylacji (destylacja frakcyjna) ropy naftowej. Osiągnięcie to zostało potwierdzone 2 grudnia 1853 roku patentem Austriackiego Urzędu Patentowego. Został on wydany na dwa nazwiska: Łukasiewicza i jego wspólnika Jana Zeha.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj