Nowy ambulans i trzy sztuki defibrylatorów na potrzeby granicznych doraźnych punktów medycznych otrzymały Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie oraz Wojewódzkie Stacje Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie i w Przemyślu. Nowoczesny sprzęt został podarowany na rzecz uchodźców z Ukrainy przez Fundację PKO Bank Polski.
O przekazaniu sprzętu poinformowano podczas briefingu prasowego, który odbył się przed szpitalem wojewódzkim w Krośnie. W briefingu udział wzięli: marszałek Władysław Ortyl, Robert Lubański, przewodniczący Rady Programowej Fundacji PKO BP, Piotr Rycerski, dyrektor Biura Ministerstwa Aktywów Państwowych, Leszek Kwaśniewski, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. J.P. II w Krośnie, Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie oraz Rafał Kijanka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.
Marszałek Władysław Ortyl podziękował za przekazany sprzęt medyczny:
Chciałem bardzo serdecznie podziękować za to wsparcie, które dzisiaj do naszych jednostek trafia. Przyjęcie uchodźców do naszego kraju trwa w dalszym ciągu i choć ich napływ się zmniejszył, to nie oznacza to, że się definitywnie zakończył. Obsługujemy punkty recepcyjne poprzez pogotowia ratunkowe, co może powodować, że potrzebujemy więcej sprzętu medycznego. Dlatego musimy wspierać nasze jednostki i uzyskiwać dodatkowe wsparcie zewnętrzne tak, aby ich praca nie była zakłócona. Te defibrylatory i karetka są naprawdę nowoczesne i wyspecjalizowane. Zostaną one skierowane do pracy w punktach recepcyjnych i będą w zależności od sytuacji bardzo elastycznie wykorzystywane w różnych miejscach. Chciałem bardzo serdecznie podziękować panu premierowi Jackowi Sasinowi i Ministerstwu Aktywów Państwowych oraz Fundacji PKO BP, bo to są jednostki, które zdecydowały o przekazaniu tej pomocy. Chcemy, aby była ona rozsądnie wykorzystana. Poszukujemy także pomocy z innych źródeł. Warto zauważyć, że wśród uchodźców w naszym regionie są też i tacy, którzy potrzebują pomocy medycznej, mają małe dzieci i dlatego ten cały sprzęt będzie służył także im – mówił marszałek Ortyl.
Robert Lubański, przewodniczący Rady Programowej Fundacji PKO BP mówił o przekazywanej pomocy:
W ostatnim czasie jesteśmy świadkami wielkiej fali pomocy, która płynie ze wszystkich stron dla Ukraińców. Są zaangażowane w to instytucje i organizacje pozarządowe, Polacy, ale także firmy. PKO Bank Polski, jako spółka skarbu państwa odpowiedzialna społecznie podejmuje bardzo wiele inicjatyw związanych z tym zagadnieniem i dlatego także teraz postanowiła się bardzo mocno zaangażować w wielu formatach. Pierwszym z nich jest uruchomienie powszechnej zbiórki, która spotkała się z niesamowitym odbiorem społecznym, który przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Jesteśmy dumni z tego i dziękujemy milionom Polaków, którzy przekazali nam środki na to działanie. Oprócz tego oczywiście zależy nam na bieżącym reagowaniu na sytuację i dostosowaniu naszej oferty produktowej do bieżącej sytuacji. Nasi pracownicy pełnią rolę wolontariuszy organizując zbiórki, aktywnie poszukując noclegów i transportu dla Ukraińców. W całym województwie podkarpackim przekazaliśmy już ponad 1 milion 200 tysięcy złotych wsparcia finansowego. Współpracujemy z wieloma organizacjami, oprócz szpitala wojewódzkiego w Krośnie są to stacje Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu i w Rzeszowie, ale także organizacje: Caritas, Związek Strzelecki Strzelec, czy Fundacja Bieszczadzka. Nasza pomoc nie kończy się, chcemy dalej pomagać tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Wierzę, że ta karetka oraz zestawy ratunkowe, które przekazujemy będą służyć w tej trudnej sytuacji i wspomogą służbę zdrowia w regionie – mówił.
Piotr Rycerski, dyrektor Biura Ministerstwa Aktywów Państwowych zwrócił uwagę na pomoc udzielaną przez spółki skarbu państwa:
W odpowiedzi na apel pana wicepremiera ministra aktywów państwowych, spółki skarbu państwa bardzo mocno zaangażowały się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. W tej chwili szacujemy, że łączna pomoc w różnych formach przyjmuje wartość ponad 20 mln złotych. Wicepremier Jacek Sasin bardzo mocno apelował o to, żeby spółki angażowały się w pomoc i one to robią, stając na wysokości zadania. Dzisiaj szczególne wydarzenie dla Krosna, ponieważ Fundacja PKO BP przekazuje karetkę i sprzęty dla ratowania życia ludzkiego. To jest niezwykła potrzeba, która była sygnalizowana przez władze województwa, a na którą PKO Bank Polski odpowiedział, zwłaszcza w tej chwili, kiedy Podkarpacie jest na pierwszej linii pomocy dla uchodźców. Ale co należy zaznaczyć, ta pomoc zostanie tu i będzie służyła mieszkańcom Podkarpacia przez wiele lat – powiedział.
Ambulans marki Renault Master typ „C” o wartości ponad 400 tys. złotych został przekazany na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie, w ramach realizacji projektu własnego Fundacji PKO Banku Polskiego pod nazwą #Pomoc Dla Ukrainy. Został on wyposażony m.in.: w instalacje tlenowe z 3 punktami poboru tlenu typy AGA, 2 butle tlenowe 10l z reduktorami, butle tlenową 2,7l z reduktorem i przepływomierzem, nosze, transporter noszy oraz krzesełko kardiologiczne. Ambulans został zakupiony ze zbiórki powszechnej zorganizowanej przez Fundację PKO BP i PKO Bank Polski na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Leszek Kwaśniewski, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. J.P. II w Krośnie nie krył zadowolenia z otrzymania nowej karetki:
Chciałem podziękować przedstawicielom Ministerstwa Aktywów Państwowych, Fundacji PKO BP oraz panu marszałkowi, od którego fizycznie odbieram ten cenny kluczyk dla krośnieńskiego szpitala. Ten piękny i wartościowy podarunek na pewno zostanie właściwie wykorzystany, co mogę obiecać. Te karetki są sprawdzone i dobrze wyposażone. Myślę, że będzie nam ona służyła przez wiele lat dla zaspokajania potrzeb medycznych mieszkańców Podkarpacia i obywateli Ukrainy – powiedział dyrektor.
Defibrylatory typu LIFEPAK 15 zostały przekazane Wojewódzkim Stacjom Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie i w Przemyślu itrafią do punktów medycznych w Hali Kijowskiej Korczowa Młyny, w Medyce oraz w Przemyślu. Wśród funkcji, jakie posiadają znajdują się: 12 odprowadzeń EKG z możliwością monitorowania pacjenta, transmisja zapisu EKG do pracowni hemodynamiki/diagnostyka, telekonsultacja, pomiar SpO2/tzw. saturacja/wysycenie krwi tętniczej tlenem, pomiar SpCO2 w wydychanym powietrzu/kapnometria, kapnografia, pomiar temperatury głębokiej pacjenta/ hipotermia oraz pomiar SpCO/Met w wydychanym powietrzu/zatrucie tlenkiem węgla i metalami ciężkimi.
Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie opowiadał, jak defibrylator będzie wykorzystany
Te defibrylatory służą do monitorowania funkcji życiowej i mogą być używane zarówno w punktach recepcyjnych, jak też w ambulansach przy przewożeniu pacjentów, których dyslokujemy na terenie naszego kraju. Jest to najnowocześniejszy sprzęt i bardzo dziękujemy, że postaraliście się Państwo dla nas o urządzenia z najnowocześniejszą technologią – mówił.
Rafał Kijanka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu mówił o potrzebach na granicy z Ukrainą:
Dziękuję za wsparcie, które otrzymujemy w postaci dwóch urządzeń, które będą realnie ratowały życie w Przemyślu, a dokładnie w punktach medycznych, które zabezpieczamy na przejściu granicznym w Medyce oraz na dworcu PKP w Przemyślu. Te miejsca są strategiczne dla nas bo jest tam największa liczba uchodźców. Czasem bywa, że z jednego pociągu wysiada dwa i pół tysiąca ludzi. W tak dużej liczbie osób niestety mamy do czynienia na co dzień z zatrzymaniami krążenia, z zaburzeniami rytmu serca i ważne jest, że dzięki tym urządzeniom będziemy mogli realnie ratować życie i zdrowie ludzkie – powiedział.
Źródło: podkarpackie.pl