15.5 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Podpisano porozumienie w sprawie budowy nowych mostów w Bieszczadach

Bukowiec, Wisłok Wielki, Zahoczewie, Wydrne – to właśnie w tych bieszczadzkich miejscowościach powstaną nowe obiekty mostowe. Dzięki nim poprawi się komfort jazdy i bezpieczeństwo użytkowników ruchu. Inwestycje będą współfinansowane przez nadleśnictwa – Baligród, Rymanów, Lesko i Lutowiska.

Porozumienie w sprawie współfinansowania inwestycji w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie podpisali: wicemarszałek Piotr Pilch, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Piotr Miąso oraz nadleśniczy reprezentujący Nadleśnictwa: Baligród – Wojciech Głuszko, Rymanów – Paweł Panaś, Lesko – Zbigniew Pawłowski oraz Lutowiska – Marek Bajda.

W ostatnich latach Bieszczady stają się bardzo modnym kierunkiem turystycznym. Z roku na rok odnotowujemy coraz bardziej wzmożony ruch samochodowy na bieszczadzkich drogach. Dlatego jako samorząd województwa dokładamy wszelkich starań, aby po Bieszczadach poruszać się szybko, sprawnie i bezpiecznie. Temu celowi służy między innymi współpraca Województwa Podkarpackiego z Lasami Państwowymi, w wyniku której modernizujemy mosty zlokalizowane wzdłuż dróg wojewódzkich, którymi zarządza województwo podkarpackie. Dziś podpisujemy kolejne umowy na remont obiektów mostowych. Wierzę, że dzięki tej współpracy uda nam się docelowo wyremontować wszystkie tego typu obiekty wymagające naszej interwencji – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

W miejscowości Bukowiec w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 894 Lesko – Hoczew – Czarna zostanie wyremontowany most na rzecz Solinka. Remont jest konieczny z uwagi na pogarszający się stan techniczny oraz uniknięcie konieczności wprowadzenia ograniczeń na moście w zakresie nośności. W związku z tym zostaną wykonane naprawy powierzchniowe poszczególnych elementów mostu oraz zamontowane będą nowe elementy wyposażenia. Realizacja remontu pozwoli na utrzymanie nośności 30 ton na obiekcie. Wartość dofinansowania z Nadleśnictwa Baligród wyniesie 100 tys. złotych.

Tymczasem w miejscowości Wisłok Wielki w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 897 Tylawa – Wołosate zostaną wyremontowane dwa mosty przez potok Wisłok. Remont mostów jest konieczny z uwagi na pogarszający się stan techniczny oraz ograniczenie nośności obiektów do 15 ton. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo użytkowników ruchu, komfort jazdy oraz pozwoli na odtworzenie nośności 30 ton. Wartość dofinansowania z Nadleśnictwa Rymanów dla tych dwóch inwestycji wyniesie w sumie 100 tys. złotych.

W miejscowości Zahoczewie w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 893 Lesko – Cisna również będzie remontowany most. Konieczność remontu jest podyktowana jego pogarszającym się stanem technicznym oraz uniknięciem konieczności wprowadzenia ograniczeń w zakresie nośności. Zostaną wykonane naprawy powierzchniowe oraz  zamontowane nowe elementy wyposażenia. Remont obiektu pozwoli na utrzymanie jego nośności na poziomie 30 ton. Tu również wartość dofinansowania z Nadleśnictwa Lesko wynosi 100 tys. złotych.

Z kolei w miejscowości Wydrne w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 894 Lesko – Hoczew – Czarna zostanie wyremontowany most przez potok Czarny. Realizacja remontu, tak jak w pozostałych przypadkach, poprawi bezpieczeństwo użytkowników ruchu, komfort jazdy oraz pozwoli na utrzymanie nośności 30 ton na obiekcie. Wartość dofinansowania z Nadleśnictwa Lutowiska wyniesie podobnie, jak w przypadku poprzednich inwestycji, 100 tys. złotych.

W latach 2017 – 2022 województwo podkarpackie podjęło się współpracy dotyczącej likwidacji utrudnień przy wywozie drewna z terenu Jednostek Lasów Państwowych, poprzez współfinansowanie modernizacji mostów zlokalizowanych wzdłuż dróg wojewódzkich będących w zarządzie województwa podkarpackiego. Po modernizacji mosty uzyskały pełnonormatywną nośność, co pozwoliło zwiększyć dostępność ciągów komunikacyjnych niezbędnych do wywozu drewna z terenu nadleśnictw i przyczyniło się do stopniowego wyeliminowania utrudnień związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej.

W ramach kontynuacji tej współpracy województwo podkarpackie podejmuje się realizacji kolejnych zadań nakierowanych na udrożnienie korytarzy transportowych z terenu jednostek Lasów Państwowych polegających na zwiększeniu nośności mostów będących w zarządzie województwa podkarpackiego uzyskując pomoc finansową w wysokości 400 tys. złotych.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj