W minionym roku mimo obostrzeń pandemicznych zajęcia edukacyjne w Muzeum Ziemi Leżajskiej rozpoczęły się wyjątkowo później, bo dopiero w czerwcu. Jednakże przygotowana przez muzeum oferta szybko zyskała zainteresowanie wśród placówek zarówno z powiatu leżajskiego, jak i tych spoza jego granic.
W roku 2021 do muzeum wybrało się aż 2217 przedszkolaków oraz uczniów ze szkół wraz z opiekunami, którzy skorzystali z różnorodnej oferty obejmującej wiele tematów lekcyjnych. Były zajęcia historyczne, związane z lokalnymi tradycjami, zajęcia plastyczne, nawiązujące do aktualnych wystaw, zajęcia manualno-sprawnościowe czy okazjonalne nawiązujące do świąt. Często prowadzone lekcje muzealne były połączone ze zwiedzaniem wystaw stałych oraz licznych wystaw czasowych.
Po zakończeniu czerwcowych zajęć tematycznych, tradycyjnie, jak co roku, zorganizowane zostały wakacje w muzeum. Ta forma wypoczynku cieszyła się znacznym zainteresowaniem. Poprzez wspólne uczestnictwo dzieci miały okazję wcielić się w artystów i przy sztalugach malarskich z pędzlem oraz paletą tworzyły swoje wakacyjne dzieła. Podczas zajęć dzieci uruchomiły własną wyobraźnię i w swoich pracach przedstawiały ulubione miejsce z wakacji. Na końcu ze wszystkich prac powstała wystawa w holu głównym muzeum. W innym dniu dzieci poznały metody oświetlania domów na przestrzeni wieków. Następnie otrzymywały do dyspozycji knot oraz kilka kawałków kolorowej masy woskowej, z której wykonywały własne świeczki. Rozwijały swoje zdolności manualne, samodzielnie rozpuszczając masę w rękach i lepiąc z niej dowolne kształty, przedmioty lub postacie. Swoje dzieła dzieci mogły zachować dla siebie lub podarować bliskiej osobie. Nie zabrakło też zajęć, na których uczestnicy poznawali definicję witrażu i technikę jego wykonywania. Pod okiem prowadzącego zajęcia same projektowały własne witraże. Ponadto w pierwszym tygodniu uczestnicy zajęć zwiedzali muzeum i spacerowali po dziedzińcu lub brali udział we wspólnych grach i zabawach przy małej choć bardzo urokliwej fontannie muzealnej.
W sierpniu muzeum uczestniczyło w I Festiwalu Kultury Lasowiackiej EtnoLas, przeprowadzając warsztaty (również te dla osób dorosłych) zarówno w Leżajsku, jak też w miejscu, gdzie odbywały się centralne wydarzenia związane z tym festiwalem tj. w Stalowej Woli.
W okresie jesienno-zimowym muzeum przygotowało kolejną specjalną ofertę zajęć tematycznych wliczając w to zajęcia okolicznościowe związane z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Zajęcia dotyczyły np. pieczenia pierniczków, wykonywania ozdób choinkowych, lepienia aniołków z masy solnej, malowania gipsowych aniołków czy szopek betlejemskich. Tylko w samych zajęciach w okresie jesiennym udział wzięło ponad tysiąc przedszkolaków i uczniów ze szkół.
Muzeum Ziemi Leżajskiej dziękuje wszystkim uczestnikom i opiekunom za wspólne chwile spędzone w roku ubiegłym na zajęciach muzealnych. Jednocześnie placówka już dziś zaprasza do współpracy w nowym, 2022 roku.
Wszelkie informacje na temat nowych zajęć muzealnych wzorem lat ubiegłych będą pojawiać się na stronie internetowej muzeum oraz będą przesyłane do za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub mailowej.
Źródło: starostwo.lezajsk.pl