1.1 C
Jasło
wtorek, 3 grudnia, 2024

Podsumowanie społecznych akcji pomocy Ukrainie w Sanoku

Dwa weekendy, kilkanaście imprez kulturalnych, wynik zbiórki… – blisko 54 tys. złotych.

14 kwietnia w siedzibie Domu Pomocy Społecznej „Światło Nadziei” podsumowano „Cykl imprez artystycznych w Sanoku POMÓŻMY UKRAINIE”.

Przedstawicieli sanockich instytucji oraz wójta gminy Tyrawa Wołoska przywitał dyrektor Piotr Kobiałka.

– Akcja, którą przeprowadziliśmy jest historycznie największa, bo przyniosła najlepsze efekty, blisko 54 tys. zł – podkreślił Piotr Kobiałka. –To wspaniały wynik. Pieniądze zostały już przekazane do naszego sztabu i rozdysponowane na pomoc Ukrainie. Wszystkim za zaangażowanie serdecznie dziękuję.

Pomysłodawcą cyklu imprez był Sławomir Woźniak, kierownik BWA Galeria Sanocka.

– Pierwotnie impreza miała być jednodniowa i skoncentrowana przede wszystkim na sprzedaży prac plastycznych, które zostały nam przekazane przez zaprzyjaźnionych artystów. Później jednak stwierdziłem, że warto pokusić się o imprezę na większą skalę, w którą włączyłyby się inne sanockie instytucje kultury. Nie spodziewałem się jednak, że uda nam się uzbierać tak dużą kwotę. Wspaniały efekt współpracy jest sygnałem, że razem można robić dużo ciekawych rzeczy – mówi Sławomir Woźniak.

Warto podkreślić, że w pomoc Ukrainie włączyły się również krośnieńska BWA oraz teatr NEMNO z Rzeszowa, sanockie szkoły podstawowe, wolontariat z I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku, parafie oraz osoby prywatne. Koordynacją działań zajęła się BWA Galeria Sanocka, natomiast partnerem akcji był Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

– Dziękuję wszystkim instytucjom oraz osobom prywatnym za ogromne zaangażowanie w organizację cyklu imprez artystycznych w Sanoku. Dzięki Waszym bezinteresownym działaniom i pomocy udało się uzbierać niesamowitą kwotę, która została przekazana na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Dziękuję również osobom, które wzięły udział w wydarzeniach i wsparły tę szlachetną akcję. Bez Was wszystkich taki wynik byłoby niemożliwy – mówi Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Wydarzenia w ramach „Cyklu imprez artystycznych w Sanoku POMÓŻMY UKRAINIE” miały miejsce w dniach 25-27 marca oraz 1-3 kwietnia br. Zostały one objęte honorowym patronatem Starosty Powiatu Sanockiego oraz Burmistrza Miasta Sanoka. W ramach cyklu odbyły się imprezy kulturalne, warsztaty artystyczne, koncerty oraz spektakle teatralne. Prowadzono również sprzedaż prac plastycznych.

Sanockie muzea zaoferowały zwiedzanie swoich ekspozycji za „symboliczną złotówkę”. Ponadto w Muzeum Historycznym w Sanoku, podczas wernisażu Leona Getza, zorganizowano sprzedaż reprodukcji prac artysty.

Pracownicy Muzeum Budownictwa Ludowego zorganizowali na terenie parku etnograficznego rodzinne warsztaty artystyczne i gastronomiczne oraz degustację dań regionalnych, przygotowanych przez Gospodę pod Białą Górą. W niedzielę 27 marca br. w zabytkowym kościele z Bączala Dolnego odprawiono nabożeństwo ekumeniczne.

BWA Galeria Sanocka zaprosiła widzów na trzy spektakle teatralne. Dla dzieci „Misiowe przygody” w wykonaniu Teatru NEMNO z Rzeszowa, a dla dorosłych wieczór teatralny, podczas którego wystawiono „Dyktaturę marzeń” wg Bruno Szulca Teatru TATA z Brzozowa oraz „PTDS” wg Małgorzaty Szyszki w interpretacji sanockiego Teatru BWA. W galerii odbył się też wernisaż Daniela Cybuli pt. „Od metafory do syntezy”. Zorganizowana została sprzedaż prac plastycznych (malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, rękodzieła) pod hasłem „Artyści dla bohaterskiej Ukrainy”, z której cały dochód trafił do puszek Caritas.

W Strefie dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się rodzinne warsztaty artystyczne, podczas których powstawały ozdoby wielkanocne. W warsztatach wzięło udział kilkadziesiąt osób w różnym wieku.

Osiedlowy Dom Kultury „Puchatek” przygotował artystyczne warsztaty rodzinne w dwóch odsłonach: rękodzieło artystyczne z recyklingu i malarstwo sztalugowe w pracowni Klubu Plastyka.

Osiedlowy Dom Kultury „Gagatek” zorganizował „Piknik rodzinny dla Ukrainy”, a w nim: występy zespołów, zabawy integracyjne, sprzedaż prac plastycznych wykonanych przez podopiecznych oraz punkt gastronomiczny przygotowany przez Klub Seniora.

Młodzieżowy Dom Kultury, oprócz warsztatów ruchowo-tanecznych i plastycznych, w dniach 14 marca – 4 kwietnia br. prowadził kiermasz książek i pchli targ. W planie jest jeszcze zaległy koncert charytatywny Angeli Gaber i Tomka Dybala, na który zapraszamy 23 kwietnia o godz. 17.00.

W sanockim Caritas seniorzy mieli możliwość podziwiać występy zespołów artystycznych, działających przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej, ODK Puchatek i ODK Gagatek.

W ramach cyklu imprez odbyły się dwa koncerty. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Sanoku zaprosiła do wysłuchania utworów wykonywanych przez: Wernyhorę, Quintet Tango Nuevo oraz Raya Bell. W Sanockim Domu Kultury wystąpiły zespoły artystyczne działające przy instytucji.

W niedzielę 3 kwietnia br. w sanockich parafiach po mszach świętych wolontariusze ze szkół podstawowych prowadzili sprzedaż ozdób i kartek świątecznych oraz kwestowali do puszek „Caritas”. Wszystkie oferowane prace wykonane zostały przez uczniów. W kościołach udało się zebrać blisko 11 tys. zł.

 Dwa weekendy wypełnione imprezami kulturalnymi dla osób w każdym wieku cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta i okolic. Ogromne zaangażowanie pracowników sanockich instytucji kultury, dyrektorów, nauczycieli i uczniów oraz artystów przekazujących swoje prace, przełożyło się na wspaniały efekt prowadzonej akcji charytatywnej – podsumowuje Krzysztof Banach z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku.

Źródło: powiat-sanok.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj