test
22.7 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Pomoc humanitarna z Włoch trafiła do walczących mieszkańców Ukrainy

W odpowiedzi na apel marszałka Władysława Ortyla na Podkarpacie dotarła kolejna duża partia pomocy humanitarnej dla walczących mieszkańców Ukrainy. Tym razem dwa wypełnione darami tiry przyjechały z Włoch. Transport został przygotowany przez włoską organizację wolontariacką – MODAVI Obrona Cywilna, która od lat niesie pomoc we Włoszech podczas sytuacji kryzysowych.

Włosi przywieźli dwoma tirami 35 palet z żywnością, środkami higieny osobistej oraz lekarstwami.  W transporcie znalazły się między innymi: makaron, ryż, ciastka, cukier, soki owocowe, jedzenie w puszkach, mleko, mleko w  proszku, olej, jedzenie dla dzieci, środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybiotyki, środki dezynfekujące, bandaże, strzykawki, igły. Przekazanie darów koordynował urząd marszałkowski. Wszystkie rzeczy zostały przekazane do Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Po rozpakowaniu te rzeczy zostaną rozdzielone i wysłane do ukraińskich samorządów oraz organizacji w zależności od zgłaszanych potrzeb. Samorząd województwa będzie współpracował w tej kwestii – tak jak dotychczas – z Caritas Diecezji Rzeszowskiej – tłumaczy Marcin Fijołek – z-ca dyrektora Departamentu Organizacyjno-Prawnego w UMWP.

Wraz z transportem na Podkarpacie przyjechali przedstawiciele organizacji MODAVI: jej przewodniczący – Emanuele Buffolano oraz Andrea Bigioni – przewodniczący regionalny Lazio MODAVI. W zbiórkę darów włączyli się również przedstawiciele włoskiej partii Fratelli d’Italia: Massimo Milani i Etelwardo Sigismondi oraz Francesco Todde. Na Podkarpacie przyjechał także burmistrz Fara San Martino – Antonio Tanavi.  Wraz z delegacją przyjechało kilkunastu wolontariuszy. Z gośćmi spotkał się członek zarządu Stanisław Kruczek. Na spotkaniu obecny był też Marcin Fijołek, z-ca dyrektora Departamentu Organizacyjno-Prawnego, ksiądz Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz Jerzy Jęczmienionka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Stanisław Kruczek przedstawił gościom z Włoch, jak samorząd województwa koordynuje pomoc dla Ukrainy i Ukraińców. Dziękował za przywiezione rzeczy i prosił o dalszą pomoc:

Dziękuję za to wsparcie, za wszystkie dostarczone na Podkarpacie rzeczy. Ta pomoc jest bardzo potrzebna, w każdej formie i postaci. Proszę nie ustawać w tych staraniach, potrzeby na Ukrainie są nadal ogromne – mówił Stanisław Kruczek.

Zbiórkę potrzebnych rzeczy rozpoczęliśmy już w pierwszych dniach wojny. Włączyły się w nią zarówno osoby prywatne, jak i różne organizacje. Cieszymy się, że mogliśmy przywieźć te wszystkie rzeczy, tutaj na Podkarpacie i pomóc Ukrainie i jej mieszkańcom – powiedział Massimo Millani, który dodał, że jest pod wrażeniem organizacji i zakresu świadczonego wsparcia.

Podczas spotkania ksiądz Piotr Potyrała – omówił działania prowadzone przez rzeszowską Caritas. Mówił o przyjmowaniu uchodźców, pomocy dostarczanej na przejścia graniczne, transportach wysyłanych do Ukrainy, a także o pomocy materialnej dla uchodźców przebywających na Podkarpaciu.

Włoska delegacja spotka się w piątek również z wicewojewodą Jolantą Sawicką. W sobotę zaś część delegacji – kilkunastu wolontariuszy – będzie pomagać w punkcie recepcyjnym w Przemyślu. Przedstawiciele Fratelli d’Italia i MODAVI oraz dwóch dziennikarzy z Il Giornale odwiedzą zaś Jarosław, przejście graniczne w Medyce oraz punkt recepcyjny w Przemyślu.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj