test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Ponad 2 mld trafi na Podkarpacie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych

Drogi, szkoły, żłobki, wodociągi czy termomodernizacja – to tylko niektóre z zadań, na jakie przeznaczone zostaną środki z Programu Inwestycji Strategicznych. Wyniki w ramach drugiego naboru ogłosiła wojewoda Ewa Leniart. To ogromne wsparcie dla podkarpackich samorządów, bo wynosi aż 2 mld 87 mln zł!

W ramach pierwszego naboru dofinansowanie dla samorządów z regionu wyniosło 1 mld 754 mln zł. Samorządy wnioskowały o środki, m.in. na poprawę bezpieczeństwa i dostępności poprzez remonty i budowę nowych dróg. W kolejnej edycji do województwa podkarpackiego popłynęło wsparcie w wysokości 2 mld 87 mln zł. To o 333 miliony więcej niż w ramach pierwszego naboru. Te środki trafią do samorządów na realizację 341 inwestycji.

W całym kraju program wsparcia wyniósł łącznie 30 mld zł. O jego szczegółach mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Dla wszystkich gmin, miast, miejscowości, powiatów i wiosek Program Inwestycji Strategicznych ma stworzyć nowe perspektywy cywilizacyjne, w których Polska będzie w stanie konkurować z największymi i będzie dumą dla wszystkich mieszkańców – wyliczał premier.

Wojewoda Ewa Leniart gratulując samorządowcom otrzymanych środków, zwróciła uwagę na lokalny charakter rządowego programu.

– Wsparcie polskiego rządu to nie tylko spektakularne projekty jak Via Carpatia. To także niewielkie, ale bardzo ważne zadania – strategiczne z punktu widzenia społeczności lokalnej. O tym jak działa Program Inwestycji Strategicznych doskonale widać na przykładzie właśnie wsparcia takich inicjatyw jak „Wisłokostrada” w Rzeszowie czy budowa sali gimnastycznej w Rzepedzi. W ramach Programu środki trafiają blisko ludzi, do samorządów, poprawiając jakość naszego życia – mówiła wojewoda.

Ewa Leniart przypominała, że środki z programu pozwolą na realizację inwestycji, które przez lata nie mogły być wykonane z powodu ograniczonego budżetu, szczególnie mniejszych samorządów.

– Są jeszcze gminy na terenie województwa podkarpackiego, które nie miały dotychczas tych podstawowych, tak ważnych dla mieszkańców inwestycji. Przypomnę tylko, w powiecie brzozowskim gmina Dydnia przystępuje do realizacji pierwszego etapu inwestycji związanych z budową wodociągów – mówiła Ewa Leniart.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów, poseł Andrzej Szlachta mówił, że wdrożenie programu jest możliwe dzięki rekordowo wysokim wpływom do kasy państwa.

– Sejm przyjął budżet państwa na rok 2022 r. w trudnych warunkach, a mimo to, ten budżet był rekordowy – ponad pół biliona złotych. I właśnie w tym budżecie znalazły się pieniądze na te strategiczne inwestycje – zauważył.

Samorząd województwa znów stawa na drogi

Największym beneficjentem, bo z dofinasowaniem wynoszącym 100 mln zł zostało Województwo Podkarpackie. Inwestycje marszałka w całości dotyczą zadań drogowych. Finasowanie otrzymał kolejny etap budowy tzw. „drogi lotniskowej”. Środki zaplanowano także na modernizację drogi wojewódzkiej Polańczyk – Wołkowyja oraz rozbudowę i przebudowę DW 858 na odc. Sieraków – Harasiuki wraz z rozbiórką i przebudową mostu na rzece Borowina.

Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia z kolejnych pieniędzy dla regionalnego samorządu:

– Te pieniądze będą dobrze wydane i na pewno z korzyścią dla mieszkańców województwa. Droga lotniskowa będzie otwierała kolejne tereny pod inwestycje, a droga Polańczyk-Wołkowyja zwiększy przepustowość ruchu w okolicy Jeziora Solińskiego, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia rozwoju turystyki w Bieszczadach – mówił marszałek.

Stolica regionu zyskuje finasowanie strategicznej inwestycji w centrum miasta. To wyczekiwana od lat przez mieszkańców Rzeszowa „Wisłokostrada” czyli odcinek drogi pomiędzy al. Tadeusza Rejtana a ul. Generała Stanisława Maczka.

– Bardzo się cieszymy, że z faktu, że nasza stolica oraz społeczność Rzeszowa zyskuje szansę na sfinansowanie bardzo ważnego, strategicznego połączenia komunikacyjnego, które uzupełni układ komunikacyjny po wschodniej stronie Miasta – mówił w trakcie konferencji prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Wśród 341 zadań nie brakuje także mniejszych inwestycji, jak choćby realizacja ulicznego oświetlenia w Pawłosiowie za ponad 4 mln zł., czy budowa kanalizacji sanitarnej w Jaśliskach, Daliowej i Posadzie Jaśliska za blisko 5 mln zł.

W uroczystości przekazania symbolicznych czeków uczestniczyli parlamentarzyści: senator Zdzisław Pupa, posłanka Maria Kurowska, posłanka Teresa Pamuła, poseł Piotr Babinetz, poseł Andrzej Szlachta oraz poseł Piotr Uruski. Obecny był także radny sejmiku województwa Karol Ożóg oraz prezydenci podkarpackich miast: Przemyśla Wojciech Bakun, Tarnobrzega Dariusz Bożek, Rzeszowa Konrad Fijołek oraz zastępca prezydenta Krosna Tomasz Soliński. Do urzędu wojewódzkiego przyjechali także włodarze gmin z powiatu rzeszowskiego.

Do samorządów powiatu rzeszowskiego popłynie wsparcie w wysokości ponad 155 mln zł. To między innymi budowa przedszkola w Hyżnem za blisko 5 mln zł. Dużą inwestycję będzie realizować gmina Dynów, w Bachórzu powstanie oczyszczalnia ścieków z dofinansowaniem wynoszącym ponad 13 mln zł.

W imieniu samorządowców z powiatu, głos zabrał starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

– Te środki pozwolą na poprawę życia w naszych małych ojczyznach, pozytywnie wpłyną także na życie gospodarcze województwa podkarpackiego. Po trudnym okresie pandemii i w czasie trwania działań wojennych przy naszych granicach, ufam że te środki pozwolą nam na lepsze funkcjonowanie i objęcie wszystkich zaplanowanych przez nas inwestycji, których nie zawsze mogliśmy realizować z budżetu – mówił starosta.

LISTA ZADAŃ DOFINASOWANYCH W RAMACH PROGRAMU INWESTYCJI STRATEGICZNYCH

Program Inwestycji Strategicznych

Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. To Program, który jest zbudowany wokół głównych założeń Polskiego Ładu. Program obejmuje ponad 30 obszarów gospodarki, w tym m.in.: inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne tj. żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.

Wsparcie rządu dla samorządów w realizacji inwestycji strategicznych

Rząd z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego pomoże odbudować gospodarkę po pandemii. Polski Ład działa perspektywicznie i długofalowo. Realizacja zaplanowanych inwestycji strategicznych podniesie poziom produktywności całej polskiej gospodarki.

Cel Programu Inwestycji Strategicznych:

pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego

rozwój lokalnej przedsiębiorczości

poprawa warunków życia obywateli

powstanie nowych miejsc pracy

wsparcie zrównoważonego rozwoju

efektywne zaangażowanie sektora finansowego

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj