1.7 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Posiedzenie Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

Dyskusja o sytuacji podkarpackich przedsiębiorców w związku z wojną w Ukrainie i z napływem do województwa podkarpackiego ukraińskich uchodźców była jednym z głównych punktów posiedzenia Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z udziałem Olgi Semeniuk – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Olga Semeniu, która jest także pełnomocnikiem rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw mówiła o problemach firm związanych z inflacją i polityką surowcową, z utrzymaniem kosztów stałych oraz o eksporcie i imporcie prowadzonym przez polskie firmy z firmami ukraińskimi, a także o procesie zatrudniania obywateli z Ukrainy przez lokalne firmy:

Najważniejszą kwestią związaną z zatrudnianiem uchodźców jest bezpieczeństwo, tzn. priorytetowa jest adaptacja systemowa związana z przygotowaniem do zawodu, nauka języka polskiego  
i nostryfikacja dyplomów, dlatego że 90% obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce w efekcie ruchu migracyjnego, posiada wyższe wykształcenie.

Minister podkreśliła, że każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się zostać w Polsce jest szansą na uzupełnienie deficytu kapitału ludzkiego w poszczególnych branżach na polskim rynku, jak również każda ukraińska firma, która przeniesie swoją działalność na tereny przygraniczne jest dla polskiej gospodarki dużym potencjałem gospodarczym.

Na posiedzeniu PWRDS, które odbyło się 12 maja, poruszone zostały także problemy związane z wyzwaniami, przed którymi stoi system oświaty na Podkarpaciu w kontekście zapewnienia edukacji uczniom z Ukrainy, o których mówiła Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty. Natomiast Maciej Karasiński wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy ds. Rynku Pracy odniósł się do sytuacji na lokalnym rynku pracy po wybuchy wojny na Ukrainie, a przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie zabrali głos odnośnie przestrzegania przepisów prawa przez pracodawców z uwzględnieniem również uchodźców z Ukrainy.

Do składu PWRDS dołączył Andrzej Płonka, reprezentujący w Radzie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych  Województwa Podkarpackiego.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj