15.5 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Powiatowy koncert wielkanocny w Głowience

W kościele parafialnym pw. św.  Maksymiliana Marii Kolbego w Głowience, 24 kwietnia br., rozbrzmiały najpiękniejsze pieśni wielkanocne.

Podczas koncertu wystąpiły chóry: Chór „Chorus” z Korczyny , Chór „Echo” z Krosna oraz  Chór Parafialny „Canto Divino” z Krościenka Wyżnego.

Jako pierwszy wystąpił powstały w 1937 r. chór „Chorus” z Korczyny.  Chór  działa przy parafii pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara  i Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. W swoim repertuarze ma kilkadziesiąt kolęd i pastorałek, liczne pieśni wielkanocne, maryjne, okolicznościowe, patriotyczne, a także większe utwory. Koncertuje w kraju i zagranicą. Jest także współorganizatorem przeglądu w Korczynie.  Dyrygentem jest Stanisław Szostak. Chór Chorus  zaśpiewał  następujące utwory: „Getsemani” – opr. Stanisław Szostak; „Alleluja biją dzwony” – opr. Felix Rączkowski;  „Ziemia Zadrżała” – Wiegant Cieszykowski i „Surrexit Pastor Bonus” – Pieśń Wielkanocna.

Następnie zaprezentował się chór Echo z Krosna, który działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Na scenie występuje ponad 75 lat. Repertuar chóru tworzą utwory sakralne z różnych epok, tradycyjne pieśni patriotyczne i ludowe oraz opracowania muzyki rozrywkowej.

Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, prowadzi aktywną działalność i wymianę artystyczną w kraju i za granicą. Prezesem chóru jest Pan Andrzej Bartosik, a dyrygentem Mariola Rybczak. W wykonaniu tego Chóru można było usłyszeć: „Anima Christi”– muz. „Marco Frisina”(solo Tadeusz Borkowski); „Modlitwa o pokój” – Norbert Blacha; „O Maryjo, Ty zwyciężaj” – sł. i muz. Maciej Czaczyk oraz „Misericordias Domini” – Henryk Jan Botor.

Koncert zakończył występ chóru Parafialnego „Canto Divino” z Krościenka Wyżnego. Jest to chór czterogłosowy, mieszany, działa przy parafii pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym. Został założony przez siostrę Martę Lewandowską w 2011 roku, a obecnie opiekuje się nim siostra Cecylia Kowalczyk. Dyrygentką chóru jest studentka wokalistyki na Akademii Muzycznej w Krakowie Monika Glazar. Chór zaprezentował pieśni:  „Regnavit Dominus” – Jacek Gałuszka; „Pieśń o zmartwychwstaniu umarłych” – Jakub Tomala; „Cantate Domino” – Karl Jenkins i „Alleluja, niech zabrzmi Panu” – opracowanie Hubert  Kowalski.

Kierownicy i dyrygenci chórów  otrzymali z rąk wicestarosty krośnieńskiego Andrzeja Guzika, ojca proboszcza Krzysztofa Kozioła oraz radnej Powiatu i jednocześnie sołtys Głowienki Teresy Sirko pamiątkowe anioły wraz z gratulacjami i podziękowaniami za uświetnienie Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

Dziękując za wspaniały koncert w imieniu władz samorządowych powiatu, wicestarosta Andrzej Guzik powiedział – Jako Starostwo Powiatowe w Krośnie organizujemy te koncerty aby pokazywać całe bogactwo polskiej kultury poprzez prezentowanie talentów artystów śpiewających w tych chórach. Bardzo Wam za to dziękujemy, że zechcieliście się podzielić efektami swojej pracy w tak trudnych czasach, że przelaliście w nasze serca tyle nadziei, której tak bardzo nam potrzeba.

Kończąc wystąpienie wicestarosta podziękował współgospodarzom koncertu – ojcu proboszczowi, Radzie Sołeckiej z Głowienki i Kołu Gospodyń Wiejskich w Głowience.

Wśród gości, którzy przybyli na koncert byli m.in. Doradca Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Grzegorz Nieradka, radni powiatu na czele z przewodniczącym Rady Andrzejem Krężałkiem, radni Gminy Miejsce Piastowe wraz z przewodniczącym Wiesławem Habratem, zastępca wójta Gminy Magdalena Hec – Mrozek oraz mieszkańcy Głowienki.

Źródło: powiat.krosno.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj