Minister Marlena Maląg przekazała promesę na utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego w gminie Kamień. Spotkała się także z podopiecznymi Dziennego Domu Senior+.
– Na Podkarpaciu powstanie 9 centrów opiekuńczo-mieszkalnych, z 94 zaplanowanych dla całej Polski – mówiła minister Maląg w Kamieniu. – To jeden z elementów wsparcia, jakie kierujemy do osób z niepełnosprawnościami.
Niewielkie, ale dobrze wyposażone
Kamieńskie Centrum obejmie wsparciem 20 dorosłych osób, posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności, w tym 13 osób w ramach pobytu całodobowego i 7 osób w ramach pobytu dziennego. Dla jednych stanie się ono domem, innym zapewni całodzienną opiekę, umożliwiając włączenie osób z niepełnosprawnościami do społeczności lokalnej, pozwalając im w miarę potrzeb na samodzielne i godne funkcjonowanie. Pomoże również w odciążeniu opiekunów w codziennych zajęciach. Niewielki ośrodek będzie gwarantował doskonałe warunki podopiecznym.
– Cieszę się, że Kamień dołącza do grona gmin, w których powstanie takie miejsce wsparcia – powiedziała minister Maląg, wręczając władzom gminnym promesę na kwotę 3 mln zł. Przypomniała, że dodatkowy nabór wniosków w ramach programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” trwa do końca listopada. Do wzięcia jest 30 mln zł.
Bezpieczna Polska szczęśliwych rodzin
– Naszym celem jest bezpieczna Polska szczęśliwych rodzin – mówiła minister Maląg. – Dbamy o zrównoważony rozwój całego kraju, nie tylko metropolii i ich otoczenia. Dostrzegamy tych wszystkich, którzy wymagają szczególnej uwagi: osoby starsze, niesamodzielne, z niepełnosprawnościami.
Utworzony w 2018 roku Fundusz Solidarnościowy pozwala na aktywne wspieranie osób potrzebujących pomocy w wielu obszarach, tak zdrowotnym jak i zawodowym, społecznym czy finansowym. Z jego środków rząd finansuje nie tylko tworzenie Centrów opiekuńczo-mieszkalnych, ale też programy opieki wytchnieniowej i asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnościami.
– Nowelizacja ustawy okołobudżetowej w latach 2022 – 2024 na działania w ramach pakietu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” (S-A-M!) umożliwia na przekazanie dodatkowego miliarda złotych na programy dotyczące rehabilitacji społecznej, zawodowej i leczenia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności – przypomniała minister.
Do uczestników spotkania zwróciła się także wojewoda Ewa Leniart. Wojewoda podkreślała sprawność podkarpackich samorządów w sięganiu po rządowe środki.
Faktem jest, że minister Rodziny i Polityki Społecznej, odwiedzając takie miejscowości jak Miejsce Piastowe, Boguchwałę czy dziś Kamień – odwiedza te gminy, które są wyjątkowe jeżeli chodzi o sposób wykorzystania programów i środków rządowych, przeznczonych na zaspokajanie potrzeb społecznych. Możemy powiedzieć, że te samorządy stanowią pewnego rodzaju awangardę nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce – powiedziała Ewa Leniart.
W ciągu ostatnich sześciu lat, polski rząd stworzył mechanizmy, że jeżeli samorząd chce spełnić oczekiwania społeczne, to w każdym aspekcie życia społecznego, jest je w stanie zaspokoić – dodała wojewoda.
Wojewoda wskazała także potencjał realizowanej inwestycji.
Realizacja Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego to także jest odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. 13 z nich znajdzie tu opiekę całodobową, 7 będzie miało możliwość przebywania dziennego. Centrum da także możliwość zafunkcjonowania dodatkowej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, w momencie kiedy ich potrzeby w tym zakresie wrosną – wymieniała.
Dziewięć inwestycji o tym charakterze, zapewnia województwu podkarpackiemu drugie miejsce w kraju pod względem liczby takich placówek, tuż za Mazowszem.
Źródło: rzeszow.uw.gov.pl