test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Pozyskano środki na budowę tzw. „Wschodniej obwodnicy Łańcuta”

Zarząd Województwa Podkarpackiego poinformował 22 grudnia 2021 r. o pozyskaniu finansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) na budowę tzw. „Wschodniej obwodnicy Łańcuta”. Wartość planowanego zadania pn.: „Budowa wschodniej obwodnicy Łańcuta w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877 od węzła A4 Łańcut do drogi krajowej nr 94 w Głuchowie” wynosi 46,55 mln zł, z czego do 80 proc. będzie pochodziło z RFRD a pozostałe około 20 proc. z budżetu Województwa Podkarpackiego. Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń i Kazimierz Gołojuch Poseł na Sejm RP, którzy zabiegali o tę inwestycję przekazali serdeczne podziękowania dla reprezentującego Zarząd Województwa Podkarpackiego Wicemarszałka Piotra Pilcha. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Zarządem Województwa Podkarpackiego, któremu przewodniczy Marszałek Władysław Ortyl inwestycja może być realizowana już w latach 2022-2023.

Jest to bardzo potrzebna inwestycja, oczekiwana przez mieszkańców powiatu łańcuckiego. Bezpośrednie połączenie węzła autostradowego A-4 z nowo wybudowanym na granicy Łańcuta i Głuchowa rondem na drodze krajowej nr 94 pozwoli rozwiązać wieloletnie problemy komunikacyjne miasta Łańcuta. „Wschodnia obwodnica Łańcuta” to jedna 51 obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich w Polsce.

Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego przeznaczył niemal 2,4 mld zł dofinansowania na 51 obwodnic w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Łączna wartość zadań przekracza 4,5 mld zł. Nowa infrastruktura powstanie w ciągach dróg wojewódzkich. To pozwoli na odciążenie ruchu drogowego w wielu miejscowościach oraz zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Ruch z centrów miast zostanie skierowany na nowo budowane obwodnice. Więcej informacji na www.gov.pl .

***

Warto w tym miejscu przypomnieć podjęte starania Samorządu Powiatu Łańcuckiego w celu realizacji tego zadania. Rada Powiatu Łańcuckiego w dniu 30 stycznia 2019 r. przyjęła stanowisko, w którym zwróciła się z apelem o rozpoczęcie realizacji budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 877 Naklik – Leżajsk – Łańcut – Szklary w m. Łańcut i Wola Dalsza wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej, budowli i urządzeń budowlanych w ramach zadania pn.: Budowa DW 877 – łącznik pomiędzy autostradą A4 i DK 94”. Dotychczas istniejące rozwiązania komunikacyjne na DW 877 nie zapewniają w godzinach szczytu płynnego zjazdu z autostrady A4 i powodują wielokilometrowe korki na drodze wojewódzkiej od węzła autostradowego „Łańcut” do ul. Sikorskiego w Łańcucie – Osiedle Trześnik – czytamy w uchwale Rady Powiatu Łańcuckiego. Stanowisko to na początku 2019 r. zostało przesłane w szczególności do Ministra Infrastruktury, podkarpackich parlamentarzystów RP, Wojewody Podkarpackiego, Zarząd Województwa Podkarpackiego, i GDDKiA Oddział w Rzeszowie. Wzorem Powiatu Łańcuckiego podobne stanowiska i apele skierowały też samorząd Miasta Łańcuta i Gminy Łańcut.

„Wschodnia obwodnica Łańcuta”, to kolejny zadanie inwestycyjne i zakończone sukcesem starania samorządów powiatu łańcuckiego. Obok zrealizowanej w tym roku tzw. „Obwodnicy Łańcuta”, już rozpoczętej budowy tunelu (w formule zaprojektuj/buduj) pod przejazdem kolejowym na Podzwierzyńcu oraz rondem w Krzemienicy w sąsiedztwie firmy Bruk-Bed na drodze krajowej nr 94. O pozyskanie niezbędnych rządowych środków finansowych na te wielomilionowe zadania na terenie powiatu łańcuckiego skutecznie zabiegał Kazimierz Gołojuch Poseł na Sejm RP.

Źródło: powiatlancut.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj