17.6 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Prawie 2 mld zł zasili budżety podkarpackich samorządów w ramach Polskiego Ładu!

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Fundusz Polski Ład. Te środki zmienią oblicze naszych miejscowości – sprawdź, w co zainwestujemy otrzymane fundusze!

Polski Ład dla wszystkich obywateli!

Lepsza i bardziej dofinansowana służba zdrowia, niższe podatki, wyższa płaca i zamożniejsze polskie rodziny. To właśnie istota Polskiego Ładu. Rządowy plan rozwoju na lata pomoże nam wyjść z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 i zrobić epokowy skok cywilizacyjny.

W ramach Polskiego Ładu uruchomiono Rządowy Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych skierowany do samorządów w całym kraju.

Rządowy Funduszu Polski Ład – pierwszy nabór rozstrzygnięty

Od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Każda JST czy związek JST mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.

– To historyczny moment, dla mieszkańców regionu. 1 mld 754 mln zł trafi do samorządów z terenu województwa podkarpackiego. Ta kwota zostanie przeznaczona na najważniejsze, najbardziej potrzebne, kluczowe inwestycje, które zostały wybrane przez naszych samorządowców – mówiła w trakcie konferencji prasowej wojewoda Ewa Leniart.  

– Ma to ogromne znaczenie w kontekście kryzysu wywołanego przez pandemię Covid-19. Te  środki sprawią, że nie tylko JST będą mogły zrealizować oczekiwane przez mieszkańców inwestycje, ale będą także kołem zamachowym dla podkarpackiej gospodarki – dodała wojewoda.

W trakcie konferencji, senator Stanisław Ożóg przekonywał, że te fundusze pozwolą samorządom odbić się po spowolnieniu spowodowanym pandemią.

– Związek Miast Polskich opracował dokument dotyczący sytuacji finansowej samorządów, z którego wynika, że 2019 r. był szczytem, jeżeli chodzi o zasobność finansową samorządów na realizację wszystkich zadań. W roku 2020 nastąpiło pewne załamanie. Te pieniądze, które dziś zostają rozdysponowane oraz zmian w ustawie o dochodach JST, która kieruje dodatkowo do samorządów ponad 12 mld zł –  daje nadzieję na to, że samorządy będą dobrze funkcjonować w kolejnych latach – mówił senator Stanisław Ożóg.

Samorządowcom z regionu, skutecznie złożonych wniosków gratulowali podkarpaccy parlamentarzyści. W uroczystości wręczenia symbolicznych czeków wzięli udział: senator Stanisław Ożóg oraz posłowie na Sejm RP: Teresa Pamuła, Piotr Babinetz, Tadeusz Chrzan i Andrzej Szlachta.

Czek w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego odebrał marszałek Władysław Ortyl. Regionalny samorząd otrzyma niemal 100 mln zł. Duża część tej kwoty trafi na modernizację bieszczadzkich dróg.

–   Chcemy wyremontować drogę pomiędzy Uhercami Mineralnymi a Soliną. Już dziś odcinek z Soliny do Polańczyka jest realizowany. To jest zatem kontynuacja tych działań, które są wykonywane dzięki środkom europejskim. Będziemy także budowli zjazd z autostrady A4, dzięki tym środkom uda nam się te inwestycje kompleksowo zrealizować.

Do budżetu województwa trafi dokładnie 98,5 mln zł. W ramach tych środków, za kwotę 69,2 mln zł, zmodernizowane zostaną drogi wojewódzkie w Bieszczadach. Rozbudowana i przebudowana zostanie także DW 986 odc. Ostrów – Ropczyce wraz z budową mostu na rzece Wielopolka i budową wiaduktu w m. Ropczyce nad linią kolejową nr 91. Wysokość dofinansowania to 28,5 mln zł.

W Rzeszowie za 35 mln zł rozbudowana zostanie droga powiatowa na przedłużeniu ul. Warszawskiej oraz poprawiona zostanie efektywność energetyczne budynków przedszkolnych i szkolnych.

– Te kilkadziesiąt milionów dla każdego z naszych miast trafi na bardzo potrzebne inwestycje. W imieniu moich kolegów prezydentów, mogę powiedzieć, że bardzo za te fundusze dziękujemy, zabieramy się do pracy, tak aby jak najszybciej te środki zasiliły naszą gospodarkę – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Do Rzeszowa przyjechali także: prezydent Krosna Piotr Przytocki, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun oraz prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Niemal 15 mln zł zasili budżet starosty rzeszowskiego.

– Te środki polepszą warunki funkcjonowania mieszkańców, ale także wszystkich środowisk na terenie powiatu rzeszowskiego. Bardzo serdecznie dziękujemy rządowi za te środki mówił w imieniu samorządowców z powiatu starosta Józef Jodłowski.

14,9 mln zł wyniesie dofinasowanie do przebudowy drogi powiatowej Nr 1426R Błażowa – Piątkowa – Harta, którą do realizacji zgłosił powiat rzeszowski.

Korzyści z Rządowego Funduszu Polski Ład

Program Inwestycji Strategicznych wspiera zrównoważony rozwój i nowe inwestycje m.in. w drogi, transport publiczny, kanalizacje, szkoły czy boiska. Program wspiera rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Firmy z naszego regionu będą uczestniczyły w pracach nad wygranymi projektami, tworząc nowe miejsca pracy. Działania te poprawią warunki życia naszych mieszkańców.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj