10.9 C
Jasło
piątek, 19 kwietnia, 2024

Premier Morawiecki w Nowej Sarzynie

Drukarki 3D, sprzęt do nagłaśniania, studio nagrań, edukacyjne klocki do budowania robotów, mikroporty i procesory – w takie nowości zostały wyposażone dwie pracownie robotyki w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie w ramach ministerialnego programu Laboratorium Przyszłości. Udział w otwarciu laboratorium wziął wicemarszałek Piotr Pilch.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Mateusz Morawiecki – Premier RP, Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Anna Schmidt – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Marcin Warchoł – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Rafał Weber – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, parlamentarzyści i samorządowcy.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów mówił, że to ważne przedsięwzięcie, które zapewni wszechstronne kształcenie młodzieży:

Chcielibyśmy, żeby szkoła była dla młodych ludzi wspaniałą przygodą. Aby tak się stało potrzeba dobrego sprzętu i dobrego wyposażenia. Laboratoria Przyszłości to projekt, gdzie każdy uczeń, każdy młody człowiek, każde dziecko ma mieć dostęp do pewnego zestawu technologii i technik, które są technologiami nowoczesnymi, interesującymi po to, żeby rozwijać zdolności młodych ludzi w różnych kierunkach. Każde dziecko, każdy młody człowiek to nieoszlifowany diament. Jednak bez wsparcia nie rozwinie swojego potencjału. To wsparcie zapewnią Laboratoria Przyszłości. Już teraz chcemy, aby z tego programu mogło skorzystać piętnaście tysięcy szkół, a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej, w tym dwanaście tysięcy szkół niepublicznych. To około 100-120 tysięcy złotych na każdą ze szkół, na którą będzie przypadać sprzęt techniczny różnego rodzaju po to, żeby móc rzeczywiście kształcić uczniów w interesujący sposób – mówił premier.

Szkoła w Nowej Sarzynie jako jedna z pierwszych w kraju wykorzystała dofinansowanie na urządzenie pracowni robotyki dla uczniów nauczania początkowego. Na uruchomienie i wyposażenie dwóch pracowni robotyki szkoła otrzymała ponad 120 tys. złotych.

Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki zwracał uwagę, że z Laboratoriów Przyszłości będą korzystać wszyscy uczniowie:

Ostatnie dwa lata w szkole to był bardzo trudny okres dla uczniów, nauczycieli, rodziców, dyrekcji i kuratorów oświaty, z uwagi na pandemię koronawirusa. Laboratoria Przyszłości to odpowiedź na pytania, co będzie w najbliższej przyszłości, w jaki sposób będziemy wychodzić z tego okresu pandemii. Jeden miliard złotych na Laboratoria Przyszłości, czyli nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, interdyscyplinarne, które będą służyły nie tylko nauce informatyki, ale także fizyki, chemii, czy geografii. Każdy uczeń będzie miał dostęp do nowoczesnych Laboratoriów Przyszłości, nie tylko uczniowie szkół podstawowych. Już w przyszłym tygodniu na Radę Ministrów przedkładamy projekt uchwały, w której dzięki nowym przepisom będziemy mogli skierować środki finansowe również do szkół prowadzonych nie tylko przez samorządy, ale też przez inne podmioty, czyli przez szkoły publiczne niesamorządowe i przez szkoły niepubliczne. Ale to też nie wszystko. Otóż rozpoczynamy konsultacje nad wyposażeniem nowoczesnych pracowni technicznych również szkół ponadpodstawowych. To będzie kolejne kilkaset milionów złotych na unowocześnienie edukacji w Polsce – powiedział minister.

Realizowany od jesieni 2021 roku program Laboratoria Przyszłości to największa w historii inwestycja państwa polskiego w nowoczesną edukację – około miliarda złotych trafiło już do blisko 12 tysięcy szkół podstawowych w całym kraju. Samorządy otrzymywały na każdą szkołę od 30 000 zł do nawet kilkuset tysięcy (w zależności od liczby uczniów). W ramach Laboratoriów Przyszłości, każda szkoła podstawowa w Polsce zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt taki jak drukarki 3D, roboty edukacyjne czy gogle wirtualnej rzeczywistości. Program jest korzystny dla gmin, gdyż nie wymaga od nich własnych środków. Szkoły z jego realizacji mają wywiązać się do początku nowego roku szkolnego 2022/23.

Takie laboratoria powstaną w 957 szkołach województwa podkarpackiego za prawie 59 milionów złotych. Wicemarszałek Pilch mówi, że to bardzo dobra inicjatywa:

Cieszę się, że takie nowoczesne laboratoria powstają w polskich szkołach. Umożliwią one kompleksowe kształcenie uczniów w wielu kierunkach, co przełoży się na ich większą wiedzę, zdolności i sposób postrzegania otaczającego nas świata. To świetny pomysł i wspaniała inicjatywa, którą jako samorząd województwa bardzo doceniamy. Wierzę, że młodzież będzie zachwycona nowymi możliwościami rozwoju, a nowoczesne narzędzia w postaci robotów, drukarek i różnego rodzaju sprzętu zachęcą ją do czynnego udziału w wielu różnych projektach   – mówi wicemarszałek.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj