8.7 C
Jasło
środa, 24 kwietnia, 2024

Przegląd chórów w rocznicę wizyty Ojca Świętego w Dukli

Już po raz 21. najpiękniejsze pieśni kościelne i cerkiewne, w kościele OO. Bernardynów w Dukli, zaśpiewały chóry z powiatu krośnieńskiego. Uroczystość rozpoczęła się chwilą wspomnień z okazji 25 rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na krośnieńskiej ziemi. Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć fragmenty filmu dokumentującego to ważne wydarzenie.

Przegląd, którego pomysłodawcą jest wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kenar, organizowany jest w hołdzie św. Janowi Pawłowi II i św. Janowi z Dukli.

W tym roku zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęły chóry: „Chorus” z Korczyny, „Legato” ze Szczepańcowej i „Koloryt” z Rymanowa. Jako pierwszy wystąpił Chór „Chorus” z Korczyny, który działa przy parafii pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara  i przy Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. Chór powstał w 1937 roku założony przez śp. organistę Józefa Kosibę, który prowadził chór do roku 1975   Od  1979 roku kieruje i dyryguje chórem  Stanisław Szostak W swoim bogatym repertuarze chór ma ponad kilkadziesiąt kolęd i pastorałek, liczne pieśni wielkanocne, maryjne, okolicznościowe, patriotyczne a także większe utwory. Koncertuje w kraju i zagranicą, Śpiewał w Budapeszcie, na Słowacji, na Ukrainie. Jest także współorganizatorem Przeglądu Kolęd w Korczynie.

Następnie zaprezentował się chór „Legato” ze Szczepańcowej, działający przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce.  Swoją działalność rozpoczął w Szczepańcowej w 2011 roku. Początkowo chór tworzyło kilkanaście osób wspieranych przez często zmieniających się prowadzących. Od roku 2018 prowadzenie chóru objęła Magdalena Makiel. To właśnie w  tym czasie chór przybrał swoją obecną nazwę: Legato. Obecnie większość utworów chór wykonuje w czterogłosie. Repertuar chóru obejmuje pieśni religijne, patriotyczne i utwory współczesnych kompozytorów, niektóre we własnych, ciekawych aranżacjach. Chór koncertuje na terenie gminy biorąc udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, patriotycznych i religijnych. Aktualnie chór liczy około 30 członków.

Na zakończenie wystąpił chór „Koloryt” z Rymanowa. Chór powstał  w lutym 2012 roku, a w jego skład weszli  chórzyści z chórów „Wawrzyniec” z Rymanowa i „Źródło” z Rymanowa Zdroju. Zespół działa  przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Koncertują zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Kilkakrotnie wzięli udział w Międzynarodowym Przeglądzie Chórów Kościelnych i Cerkiewnych w Dukli. Śpiewali również podczas Głogowskich Spotkań Chóralnych w Głogowie Małopolskim i na Koncertach Wielkanocnych w Rymanowie. Chór koncertował kilka razy w plenerze w Rymanowie Zdroju, a także w kościołach parafialnych w Rymanowie i Rymanowie Zdroju. Występował również na Węgrzech i na Słowacji. W swoim repertuarze chór posiada pieśni patriotyczne, kościelne oraz ludowe. Dyrygentem  zespołu jest Iwona Tylka.

Tegoroczny przegląd pięknym chóralnym śpiewem uświetniły również Olga Byhun i Irina Pavluchenko z Ukrainy, absolwentki Konserwatorium Muzycznego w Charkowie, które po wybuchu wojny znalazły schronienie w Bóbrce.

Publiczność gromkimi brawami nagrodziła wszystkie występy. Na zakończenie dyrygenci i kierownicy chórów otrzymali pamiątkowe anioły i bukiety kwiatów, które wręczali: przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, starosta krośnieński Jan Pelczar, burmistrz gminy Dukla Andrzej Bytnar, kustosz Sanktuarium  gwardian Tacjan Mróz. Podsumowując uroczystość starosta krośnieński Jan Pelczar powiedział.-  Dziękuję za Państwa obecność, dziękuję  chórom za udział i jestem przekonany, że w przyszłym roku również spotkamy się w świątyni Ojców Bernardynów. Starosta w swoim wystąpieniu nawiązał również do pamiętnej wizyty Jana Pawła II na krośnieńskiej ziemi, przypominając że to właśnie w tym miejscu, przed tym ołtarzem oraz przy grobie, wówczas jeszcze błogosławionego, Jana z Dukli Papież modlił się, za co jesteśmy mu niezmiernie wdzięczni.

Organizatorami przeglądu są: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Urząd Miejski w Dukli, Ośrodek Kultury oraz Klasztor Ojców Bernardynów.

Źródło: powiat.krosno.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj