14.8 C
Jasło
środa, 28 lutego, 2024

Rekordowa liczba chorych na COVID-19 na Podkarpaciu

Jesteśmy na etapie epidemii, która bardzo intensywnie przyśpiesza swój rozwój. W tej chwili piąta fala w województwie podkarpackim już jest mocno zaawansowana – mówiła w czasie konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Dzisiaj mamy potwierdzone 2403 przypadki zakażenia koronawirusem – jest to taka dobowa liczba, która w żadnej z dotychczas przebytych w naszym województwie fal nie miała miejsca – przekazała Ewa Leniart.

Wojewoda podkreślała, że obecną falę zakażeń cechuje duża dynamika, gdyż w ujęciu tygodniowym niemal codziennie obserwujemy podwojenie liczby zakażeń sprzed siedmiu dni.

W podkarpackich szpitalach przebywa dziś 1164 pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19, z czego 108 to osoby wymagające leczenia przy pomocy respiratora. 

– Do dyspozycji pacjentów covidowych wciąż pozostaje 800 łóżek oraz 70 miejsc respiratorowych – dodała wojewoda.

Wojewoda przypomniała także o inwestycjach w infrastrukturę medyczną, które od kilkunastu miesięcy realizowane są na Podkarpaciu.

– Od początku pandemii wyposażamy szpitale w niezbędny sprzęt wspierający pracę medyków. Dbamy m.in. rozwój i modernizację infrastruktury tlenowej – zapewniła.

Z danych przedstawionych przez wojewodę wynika, że zużycie tlenu wynosi obecnie 22,5 tony na dobę. Natomiast w szczycie 3 fali zakażeń, jego wykorzystanie przekroczyło 41 ton na dobę. Ewa Leniart przypomniała, że za kwotę 2,7 mln zł z budżetu wojewody rozbudowana i zmodernizowana została instalacja tlenowa w 9 szpitalach na terenie województwa.

Na Podkarpaciu działa także Bank Tlenu, z którego lecznice mogą skorzystać w sytuacjach awaryjnych. Dotyczy to zwłaszcza tych jednostek, które nie posiadają zbiorników z instalacją zewnętrzną. Łącznie w magazynach Banku przechowywanych jest ponad 900 butli. Magazyny są rozmieszczone na terenie całego regionu, aby zapewnić szybką i sprawną dostawę gazu do szpitali.

Rozwój epidemii na bieżąco monitoruje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

– Analizując tydzień do tygodnia obserwujemy niemal 100% przyrost zakażeń. Jeszcze w ubiegły czwartek mieliśmy 2800 nowych przypadków, a już wczoraj 5500. Dokładając dzisiejsze 2400 ten tydzień może być najwyższym, jeśli chodzi o zachorowalność. Patrząc na powiaty, w tym tygodniu najwięcej zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców odnotowaliśmy w mieście Rzeszowie i powiecie rzeszowskim, w powiecie kolbuszowskim, leżajskim, ale też w powiatach mniej zaludnionych takich jak sanocki czy leski – wyliczał wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor.

Stacja potwierdza coraz więcej przypadków zakażeń spowodowanych mutacją Omikorn.

– Łącznie potwierdziliśmy już 22 przypadki, reszta jest wciąż badana. Widzimy wzrost procentowy potwierdzonych przypadków tego wariantu, teraz udział Omnikrona to ponad 20% – dodał Adam Sidor.

Inspektor nawiązał także do zakażeń wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

– Od 1 września do końca listopada mieliśmy w naszym województwie ponad 900 szkół pracujących zdalnie, a w tej chwili mamy już ponad 1300 klas, gdzie nauka odbywa się w formie zdalnej lub hybrydowej – powiedział.

Wzrasta także liczba hospitalizowanych dzieci. Z danych podkarpackich szpitali wynika, że obecnie takiej pomocy wymaga 60 młodych pacjentów.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj