test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Rozpoczęły się obchody „Roku Ignacego Łukasiewicza”

Patronem 2022 roku jest Ignacy Łukasiewicz. Pierwsze uroczystości z tej okazji odbyły się w podkarpackim Zręcinie oraz w małopolskich Gorlicach.

Wicemarszałek Piotr Pilch wziął udział w inauguracji obchodów Roku Łukasiewicza w Małopolsce. Uroczystość odbyła się w Gorlicach, w odrestaurowanym budynku Sokoła. W wydarzeniu uczestniczyli licznie samorządowcy z województwa małopolskiego.

Podczas wydarzenia głos zabrali między innymi starosta gorlicki Maria Gubała oraz burmistrz Gorlic Rafał Kukla. W imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego wystąpił również wicemarszałek Piotr Pilch, który wręczył gospodarzom uroczystości list okolicznościowy od marszałka Władysława Ortyla.

Goście wysłuchali także prezentacji na temat realizacji projektu, w ramach którego zmodernizowany został budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Gorlicach. W trakcie uroczystości wręczono również odznaczenia „Zasłużeni dla Kultury Polskiej” przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Witolda Kozłowskiego oraz wyróżnienia Burmistrza Miasta Gorlice – Statuetki Dersława Karwacjana.

Obchody Roku Łukasiewicza zainaugurowano także w Zręcinie. To miejscowość na Podkarpaciu, w której znajduje się grób Ignacego Łukasiewicza oraz jego żony Honoraty. Uroczystość odbyła się 7 stycznia, dokładnie w 140. rocznicę śmierci Łukasiewicza. Z tej okazji odprawiona została msza święta oraz odbyło się sympozjum naukowe.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wiązanek kwiatów na grobie Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów na cmentarzu w Zręcinie. Następnie w kościele odbyło się sympozjum historyczne, które prowadził ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W trakcie sympozjum wygłoszono dwa referaty. Pierwszy „Zarys dziejów Parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zręcinie od czasów staropolskich do roku 1939”, prezentujący dzieje parafii w Zręcinie, wygłosił dyrektor Zespołu Szkół w Zręcinie Paweł Przetacznik, drugi „Ignacy Łukasiewicz – lampą i sercem rozświetlał życie ludziom” – radny Zręcina Jerzy Szczur. Obchody zakończyła msza święta dziękczynna pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in.: poseł Piotr Babinetz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, starosta krośnieński Jan Pelczar, wójt Chorkówki Grzegorz Węgrzynowski, prezes zarządu Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce Ryszard Rabski, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie Marta Rymar, profesor w Katedrze Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej prof. zw. dr hab. inż. Leszek Trybus, prezes zarządu PGNiG Technologie S.A. Zbigniew Leniowski, a także dyrektorzy szkół im. Ignacego Łukasiewicza z terenu gminy Chorkówka.

Ignacy Łukasiewicz, który był wynalazcą i filantropem, założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, ostatnich 15 lat swojego życia spędził w Chorkówce k. Zręcina. Razem ze swoim wspólnikiem Karolem Klobassą, ufundował kościół w Zręcinie.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj