1.1 C
Jasło
wtorek, 3 grudnia, 2024

Rozwój cyfrowy i cyberbezpieczeństwo to tematy kolejnego posiedzenia Podkarpackiej Rady Innowacyjności

Z udziałem Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewy Draus obradowała w urzędzie marszałkowskim Podkarpacka Rada Innowacyjności. Posiedzenie Rady poświęcone było cyberbezpieczeństwu.

Jak zaznaczyła wicemarszałek Ewa Draus – samorząd województwa od dawna dostrzega dużą rolę, jaką odgrywa cyberbezpieczeństwo i rozwój cyfrowy. W poszczególnych edycjach programów regionalnych były dedykowane środki na rozwój cyfrowy i budowę dobrej infrastruktury. Zakładając dalszy rozwój sztucznej inteligencji trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które z tym się wiążą.

Przewodniczący obradom Podkarpackiej Rady Innowacyjności prof. Jarosław Sęp, dziękując wicemarszałek Ewie Draus za jej zaangażowanie w działalność rady zaznaczył, że liczny udział członków Rady świadczy o ważkości tematu, któremu zostało poświęcone posiedzenie.

Profesor Dominik Strzałka z Politechniki Rzeszowskiej podkreślił bardzo dużą rolę kształcenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Atak na Ukrainę i wydarzenia ostatnich dni pokazują jak ważna jest sfera cyfrowa i cyberbezpieczeństwa. Pokazują też, że brakuje osób wyszkolonych w tej dziedzinie. Do tej pory cyberbezpieczeństwo postrzegaliśmy jako sferę sieci cyfrowych i ich zabezpieczenia, tymczasem widzimy że jest to zakres znacznie większy opierający się nawet o media społecznościowe i niezwykle ważne jest kształcenie w tej dziedzinie ekspertów.

Prezes Klastra IT Wojciech Materna mówił o praktycznym aspekcie cyberbezpieczeństwa w biznesie. „Wielki ukłon dla Urzędu Marszałkowskiego, który dostrzegł niesamowity potencjał jaki jest w rozwoju cyfrowym. Okres pandemii pokazał, że gdy w innych państwach handel się zmniejszał – w Polsce zaobserwowaliśmy wzrost. Nie można jednak na tym poprzestać. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo systemów technologicznych ze szczególnym naciskiem na sferę bezpieczeństwa podczas dostosowania starszych procesów technologicznych do potrzeb Przemysłu 4.0”  

Michał Ptaszyński, zastępca Dyrektor Departamentu Rozwoju Cyfrowego  z Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego przedstawił członkom Rady jak wyglądają Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, które mają być dostępne w Polsce w najbliższym okresie, do 2029 roku – Naszym celem jest żeby wszystkie gospodarstwa domowe, które będą w zakresie zasięgu były wyposażone w bardzo szybki Internet światłowodowy.

Wojciech Magnowski Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym przedstawił następnie zgromadzonym aspekt regionalny finansowania działań związanych z rozwojem cyfrowym i cyberbezpieczeństwem – Zaplanowaliśmy w ramach naszych funduszy specjalny projekt skierowany do wszystkich szkół podstawowych podczas, którego uczniowie poznają systemy kodowania, programowania ale i aspekty cyberbezpieczeństwa.

Podkarpacka Rada Innowacyjności (PRI) powołana na mocy Uchwały Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dnia 12 kwietnia 2005 r., to organ opiniodawczo-doradczy Zarządu Województwa Podkarpackiego. W skład Podkarpackiej Rady Innowacyjności wchodzi obecnie 38 członków. Są to przedstawiciele gospodarki, wyższych uczelni i jednostek badawczo rozwojowych, regionalnych władz samorządowych i rządowych oraz osoby zajmujące się problematyką wprowadzania innowacji w regionie.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj