11.3 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Spotkanie marszałków województw w sprawie Domu Polski Wschodniej

Marszałkowie z województw Polski Wschodniej rozmawiali wczoraj o planach związanych z funkcjonowaniem Domu Polski Wschodniej. W tym roku nasz region koordynuje wszystkie aktywności wspólnego przedstawicielstwa w Brukseli.

W spotkaniu, które prowadził marszałek Władysław Ortyl wzięli udział: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Sebastian Łukaszewicz.

Konieczna była zmiana kalendarza planowanych imprez. Na przełomie czerwca i lipca w Parlamencie Europejskim otwarta zostanie wystawa pt. „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego, farmaceuta i wynalazca”. Będzie to także promocja Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, które z pokaźnym udziałem Funduszy Europejskich w ramach RPO WP 2014-2020 powstaje w Jasionce. W październiku planowana jest z kolei konferencja „Zielone, niskoemisyjne lotnisko”. Wydarzenie będzie kontynuacją i rozszerzeniem debaty z 2021 roku oraz nawiązaniem do rezolucji Europejskiego Komitetu Regionów, której sprawozdawcą był Marszałek Województwa Podkarpackiego. W opinii KR-u podkreślono znaczenie regionalnych portów lotniczych dla spójności terytorialnej UE i społeczno-gospodarczego rozwoju regionów. Ponadto zaakcentowano potrzebę dalszego ograniczania emisji gazów cieplarnianych z transportu lotniczego oraz dostosowywania tego sektora do celów Europejskiego Zielonego Ładu, unijnej strategii wzrostu na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Marszałek Władysław Ortyl dziękował także wszystkim samorządowcom aktywnie zaangażowanym w pomoc mieszkańcom Ukrainy.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj