test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Spotkanie samorządowców z Podkarpacia

Spotkanie otworzył przewodniczący Stowarzyszenia, marszałek Władysław Ortyl. Do Arłamowa przyjechało kilkudziesięciu członków gremium: prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów z Podkarpacia. Obecni byli także parlamentarzyści oraz przedstawiciele resortu finansów, Banku Gospodarstwa Krajowego, spółek Skarbu Państwa, urzędów centralnych i regionalnych.

W spotkaniu udział wzięła wojewoda Ewa Leniart, która podziękowała za wspólną pracę w trakcie trwającej pandemii: „Pragnę podziękować organom prowadzącym podkarpackie szpitale i prosić o dalszą, tak dobrą współpracę pomiędzy jednostkami ochrony zdrowia a służbami wojewody. Niezmiennie dziękuję także pozostałym samorządowcom, bo bardzo wielu z państwa stanęło na wysokości zadania, zarówno w tym okresie kiedy brakowało środków ochrony indywidualnej, kiedy aktywizowaliście się w ramach własnych społeczności. Jestem pełna uznania za to, że zrozumieliście powagę sytuacji”

„Jednostki samorządu terytorialnego nie stracą na „Polskim Ładzie”. W 2021 roku JST otrzymają dodatkowo 8 miliardów złotych, podzielonych algorytmem opartym na obiektywnych danych. Pieniądze będą mogły wydawać w tym lub przyszłym roku, zgodnie ze swoimi potrzebami. W 2021 roku samorządy otrzymają także 4 miliardy złotych na wsparcie inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Środki będą dzielone wg. algorytmu i zostaną przekazane do gmin jako uzupełnienie subwencji ogólnej – tłumaczył Czernicki. Ekspert ministerstwa w przerwie obrad, rozmawiał jeszcze w kuluarach z samorządowcami o rozwiązaniach „Polskiego Ładu”

Jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają dodatkowe pieniądze w postaci zwiększonej subwencji rozwojowej. Dochody JST będą mniej podatne na wahania gospodarcze i zmiany prawne. Subwencja rozwojowa zapewni bardziej równomierne zasilenie budżetów samorządowych – mówił Łukasz Czernicki. O założeniach tych mówił także poseł Andrzej Szlachta, który jest zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Przedstawił wiele szczegółów związanych z pracami nad budżetem państwa na 2022 rok. O rolniczych inicjatywach mówiła z kolei poseł Teresa Pamuła m.in. o nowej ustawie, która umożliwi rolnikom w jednym ustalonym miejscu sprzedawać swoje produkty bezpośrednio klientom.”

Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych jest regionalnym zrzeszeniem samorządowych gmin, powiatów i województwa podkarpackiego zawartym dla wsparcia idei samorządu terytorialnego, ochrony wspólnych interesów jego członków oraz budowania integralności Podkarpacia. Wśród podstawowych celów, Stowarzyszenie stawia m.in.: upowszechnianie idei samorządu terytorialnego, koordynację współdziałania gmin, powiatów i województwa podkarpackiego, zmierzająca do podtrzymania, kształtowania i upowszechniania wspólnych tradycji historycznych, kulturalnych, turystycznych i gospodarczych województwa podkarpackiego. Stowarzyszenie podejmuje działania zmierzające do gospodarczego i kulturalnego rozwoju województwa podkarpackiego. Przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia jest marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Źródła i fot.: rzeszow.uw.gov.pl, podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj