1.7 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Spotkanie z laureatami Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Trójmorzu w Rzeszowie

Marszałek Władysław Ortyl spotkał się z laureatami Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Trójmorzu – TRIMARIUM. To zwycięzcy z siedmiu krajów, którzy w nagrodę zwiedzają nasz kraj. Spotkanie połączone było z debatą o inicjatywie Trójmorza, która odbyła się w Rzeszowie. Organizatorem spotkania była Fundacja Jagiellońska.

Wydarzenie odbywało się w formule hybrydowej. W spotkaniu oprócz młodych osób z Bułgarii, Chorwacji, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier wzięli także udział: minister Arkady Rzegocki – Szef Służby Zagranicznej MSZ, Maciej Trojnar z Fundacji Jagiellońskiej oraz dyrektor Tomasz Matulka z BGK.

Marszałek Władysław Ortyl mówił, że bardzo cieszy go to spotkanie a jeszcze bardziej fakt, że inicjatywą Trójmorza zainteresowani są młodzi ludzie.

Inicjatywa Trójmorza jest bardzo ważną, ciekawą inicjatywą, która trafia w przyszłość i powinna być skierowana właśnie do ludzi młodych – mówił marszałek.

Marszałek mówił także o zaangażowaniu samorządu województwa w budowanie relacji w ramach Inicjatywy Trójmorza właśnie na płaszczyźnie samorządowej. Przypomniał o zorganizowanym spotkaniu regionów Trójmorza i dodał, że ważnym elementem w budowaniu dobrych relacji państw Trójmorza jest droga ekspresowa Via Carpatia, która jest budowana w Polsce.

Minister Arkady Rzegocki, który łączył się poprzez internet gratulował organizatorom determinacji w realizacji przedsięcia i mówił o znaczeniu inicjatywy Trójmorza:

Trójmorze to projekt, który ma na celu poprawę infrastruktury. Widzimy jak ona bardzo odbiega od infrastruktury wschód-zachód w UE. Trzeba na ten projekt patrzeć także w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, ta współpraca na polu energetycznym jest niezwykle ważna – mówił minister.

Spotkanie w Rzeszowie połączone z debatą było częścią programu pięciodniowej wizyty studyjnej w Polsce, podczas której młodzi ludzie zwiedzą Kraków, Rzeszów, Łańcut, Przemyśl, Krasiczyn, a w miarę możliwości odwiedzą również Lwów.

Rozwojowi wiedzy z zakresy Trójmorza służą gry: Intermarium – wielkoformatowa gra planszowa, w którą jednocześnie może grać cała klasa. Gra stanowi innowacyjne narzędzie dydaktyczne wspierające nauczanie historii, geografii oraz wiedzy o społeczeństwie w szkołach średnich oraz wyższych. Drugą z gier jest gra karciana – Trimarium – idealna w każdych warunkach, która  atrakcyjny sposób przybliża geografię, historię i kulturę 12 państw Trójmorza. Została ona zaprezentowana podczas spotkania w Rzeszowie.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj