4 C
Jasło
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Sprzeciw wobec planów likwidacji przez szpital w Krośnie świadczeń w zakresie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego, która odbyła się w dniu 22 grudnia 2021 r. radni powiatu przez aklamację przyjęli stanowisko wyrażające stanowczy sprzeciw wobec planów likwidacji przez Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie świadczeń w zakresie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej realizowanych przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej VIVA w Dukli.  

O wielkim znaczeniu pomocy świadczonej w Dukli dla budowania elementarnego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu świadczy liczba udzielonych porad i innych form wsparcia pacjentów. Jest to ok. 70 % liczby świadczeń realizowanych przez krośnieński szpital w ramach tej formy pomocy.

Nocna i świąteczna opieka medyczna w Dukli, realizowana od 2013 roku przez NZOZ VIVA, na stałe wrosła w system zabezpieczenia medycznego mieszkańców Powiatu Krośnieńskiego. Koncepcja funkcjonowania pomocy w Dukli sprawdziła się przed rokiem 2020 i sprawdza się obecnie w warunkach epidemii. Niesie pomoc pacjentom nie tylko z odległych miejscowości z gmin Jaśliska, Rymanów, Chorkówka, Dukla, Iwonicz-Zdrój i Miejsce Piastowe, ale także mieszkańcom Krosna i okolic. Likwidacja pomocy w Dukli miałaby również negatywny wpływ na funkcjonowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowanej w krośnieńskim szpitalu. Już teraz nie jest ona realizowana na akceptowalnym poziomie. 

W trakcie dyskusji na sesji, radni w mocnych i ostrych słowach skrytykowali zamiar likwidacji przez Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowanej przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej VIVA w Dukli, wyrażając przekonanie „zdrowie i życie człowieka ponad wszystko”.

Jan Pelczar – Starosta Krośnieński, członek Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie, który już wcześniej protestował przeciwko likwidacji SOR w krośnieńskim szpitalu,  teraz wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planów likwidacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowanej przez NZOZ VIVA w Dukli, zauważa że byłoby to naruszenie podstawowych zasad bezpieczeństwa i jakości życia wszystkich mieszkańców powiatu krośnieńskiego.

Źródło: powiat.krosno.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj