test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Środki finansowe z Funduszu przeciwdziałania COVID-19 trafiły na Podkarpacie

Do podkarpackich szpitali trafiły środki finansowe z Funduszu przeciwdziałania COVID-19, dzięki którym podmioty lecznicze mogą zakupić sprzęt medyczny oraz wykonać instalacje tlenowe.

– Pula środków, która została przeznaczona dla naszego województwa to 32 mln 100 tys. zł. Dokonaliśmy podziału pierwszej transzy w kwocie ponad 13, 6 mln zł. Środki te przeznaczyliśmy, biorąc pod uwagę priorytety, które związane są z ustaleniem poziomu zaangażowania podmiotu leczniczego z terenu  województwa podkarpackiego w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się Covid-19 – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. – Wzięliśmy pod uwagę m. in. rolę danego podmiotu w systemie zabezpieczenia COVID-19 oraz liczbę łóżek przeznaczonych w danym szpitalu do leczenia pacjentów covidowych.

Dotychczas zostały podpisane umowy  z podmiotami leczniczymi na zakup sprzętu medycznego na kwotę 8 876 117 zł. Wśród placówek, do których trafiło dofinansowanie znalazły się:

  1. Szpital Specjalistyczny w Jaśle (400 tys. zł na zakup centrali monitorującej z monitorami funkcji życiowych dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii);
  2. Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (1 380 000 zł –  zakup 2 aparatów USG, zestawu endoskopowego oraz szafy do przechowywania endoskopów;)
  3. Centrum Medyczne w Łańcucie Sp. z o.o. (662 648 zł na wyposażenie bloku operacyjnego Szpitala dla pacjentów wymagających pilnych interwencji operacyjnych w związku z COVID-19);
  4. Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu (2 umowy – kwota 1 776 646 zł na zakup zestawu dla Centralnej Sterylizacji w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz zakupu lampy rentgenowskiej Performix 40 Plus Green Tube Unit do tomografu komputerowego 64-rzędowego Revolution EVO oraz kwota 1 300 000  zł na zakup aparatu rentgenowskiego z ramieniem C);
  5. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku (2 716 360 zł na zakup cyfrowego systemu radiograficznego obrazowania DR, analizatora PCR, echokardiografu, RTG naczyniowego z ramieniem C z wyposażeniem i peryferiami, aparatu USG, zestawu do video bronchoskopii z wyposażeniem i peryferiami);
  6. Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (640 463,00 zł na zakup: niskotemperaturowej skrzyniowej zamrażarki oraz dofinansowanie zakupu, dostawy oraz montażu fabrycznie nowego aparatu RTG wraz z dostosowaniem pomieszczeń).

Wojewoda dodała, że w sumie ponad 4 mln zł przeznaczono dla podkarpackich podmiotów leczniczych na wykonanie i modernizację instalacji tlenowych.

W konferencji prasowej wziął również udział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

– Bardzo dziękuję za te decyzje, za ten wysiłek finansowy rządu, który był do tej pory ogromny – powiedział marszałek. – Walka z covidem była także zasilana środkami europejskimi,  środkami z budżetu państwa oraz środkami z budżetu samorządu województwa podkarpackiego. Bardzo sobie cenię, kiedy mamy do czynienia z takim montażem, w którym wszystkie instytucje, które mogą, powinny uczestniczyć w tym procesie, podejmując wspólne działania.

Jak podkreśliła dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu Barbara Stawarz, od początku pandemii placówka przyjęła ok. 4 tys. pacjentów covidowych.

– Przez ten czas szpital na zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia otrzymał ok. 7 ml zł z budżetu państwa – powiedziała Barbara Stawarz.

Głos zabrał również prezes Zarządu Centrum Medycznego w Łańcucie Łukasz Wais.

– Oprócz środków tegorocznych, przez cały okres pandemii byliśmy wspierani zarówno w zakupie sprzętu, w inwestycjach, jak i przy zakupie środków jednorazowej ochrony indywidualnej. Bardzo dziękujemy za to wsparcie – powiedział.  

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj