11.3 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Stalowowolska karetka trafiła do ukraińskiego szpitala

Ambulans medyczny Renault Traffic z SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, od 10 marca rozpoczął służbę w Radziechowie na Ukrainie. – To nasze miasto partnerskie. Staramy się je wspierać poprzez pomoc dla tamtejszego szpitala. Ta pomoc jest coraz większa, a podarowana karetka jest tego dowodem – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Wtóruje mu jego zastępca, wicestarosta Mariusz Sołtys.

– Pomoc dla Ukrainy musi być długofalowa. Zarówno tu, w Polsce – udzielana uchodźcom, jak i tam – dla mieszkańców, którzy postanowili zostać na miejscu i bronić ich kraju. Ukraińcy są bardzo wdzięczni za każde wsparcie, brakuje im teraz niemal wszystkiego. Tamtejsze lecznice już przed wojną dysponowały skromnymi zasobami, a teraz zostały one jeszcze dodatkowo uszczuplone, ponieważ cały sprzęt trafił w większości na front – mówi wicestarosta Mariusz Sołtys.

Dlatego też pomoc dla Radziechowa, które to miasto jest partnerem samorządowym powiatów stalowowolskiego i nyskiego oraz gminy Radomyśl nad Sanem, taka właśnie jest – długofalowa i zaplanowana na cały cykl działań. Zaczęło się od wysłanego w dniu 4 marca transportu lekarstw i materiałów medycznych – opatrunków, kroplówek, płynów dezynfekujących, itp., które udało się zakupić dzięki ofiarności i zaangażowaniu wielu środowisk. Zbiórki w tym celu przeprowadzono wśród pracowników Starostwa Powiatowego i radnych Powiatu Stalowowolskiego, pomoc przygotowała również gmina Radomyśl nad Sanem, a także członkowie Stowarzyszenia Nasza Lipa i mieszkańcy miejscowości Lipa w gminie Zaklików.

Minęło zaledwie kilka dni, a dla radziechowskiej lecznicy przygotowano kolejną, dużą partię darów.

– I co najważniejsze, włącznie z tym najważniejszym, o którym tamtejsza społeczność marzyła, a wydawał się nieosiągalny. Mówię o karetce, którą wspólnie z dyrekcją Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, postanowiliśmy przekazać tej ukraińskiej lecznicy. Dla nas, to najstarsza z kilku karetek w naszym taborze, a dla tamtejszego szpitala to sprzęt na wagę złota – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

– To tylko jeden samochód, ale może pomóc uratować wiele ludzkich istnień. Zwłaszcza teraz, gdy w Ukrainie trwa wojna – komentuje Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Przekazany do radziechowskiego szpitala ambulans, to Renault Traffic z 2005 roku. Mimo kilkunastoletniej służby w stalowowolskim szpitalu, karetka wciąż jest sprawna i nadal pozostawała w użyciu. Wprawdzie w ostatnim czasie miała charakter rezerwowego ambulansu, ale cały czas utrzymywano ją w gotowości do udziału w akcjach ratowniczych.

Ambulans wyjechał ze Stalowej Woli do Radziechowa w dniu 9 marca. Na granicę polsko-ukraińską zaprowadzili go Wiesław Ludyjan – koordynator transportu medyczno-sanitarnego w stalowowolskim Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym, a także wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys. Co ważne, karetka pojechała na Ukrainę nie tylko wyposażona w nosze i potrzebny sprzęt, ale również zapakowana niemal pod sufit kolejną partią sprzętu medycznego – strzykawkami, igłami, opatrunkami, kaniulami, aparatami do przetaczania krwi, itp.

– Nie była to łatwa operacja pod względem logistycznym, ale najważniejsze, że się udało i karetka już jest używana przez Ukraińców. Jak powiedział nam szef miejscowej obrony terytorialnej, który regularnie wozi zaopatrzenie medyczne na front, obecnie do potrzebujących docierają tylko i wyłącznie transporty z zewnątrz. System wewnętrznego zaopatrzenia szpitali został tam w wyniku działań wojennych przerwany. Dlatego też mieszkańcy oraz żołnierze broniący bombardowanych miejscowości, bardzo liczą na naszą pomoc. Najbardziej potrzebne są wciąż medykamenty potrzebne do ratowania życia, jak opaski uciskowe czy aparaty do przetaczania krwi – mówi wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys.

Dlatego też Powiat Stalowowolski przy finansowym wsparciu lokalnych firm i przedsiębiorców, już przygotowuje kolejny transport sprzętu medycznego.

– Cieszę się, ponieważ odzew wśród naszych firm jest spory. Pokazują serce, chcą dzielić się tym co mają z ukraińską społecznością. Nasza zbiórka wciąż jeszcze trwa, ale wkrótce na pewno będziemy chcieli głośno i publicznie podziękować wszystkim darczyńcom. W tym miejscu ponawiam również apel o wspieranie prowadzonej przez nasz powiat zbiórki środków finansowych na rzecz Ukrainy  – mówi starosta Janusz Zarzeczny.

Przypomnijmy, że pieniądze można wpłacać na konto:

Powiat Stalowowolski

ul. Podleśna 15

37-450 Stalowa Wola

85 9430 0006 0001 0041 2000 0001

z dopiskiem: „Pomoc dla Ukrainy”.

Źródło: stalowowolski.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj