15.5 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Stanowisko Rady Powiatu Rzeszowskiego w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Na sesji w dniu 25 listopada Rada Powiatu Rzeszowskiego przyjęła stanowisko będące wyrazem wdzięczności i wsparcia dla służb mundurowych strzegących wschodniej granicy polsko-białoruskiej:

W dniu 11 listopada 2021 r. obchodziliśmy Święto Niepodległości ustanowione w związku z restytucją Państwa Polskiego po I wojnie światowej.

Dziś solidaryzujemy się z tymi wszystkimi, którzy rocznicę odzyskania niepodległości spędzili na naszej wschodniej granicy, broniąc jej przed naruszeniem integralności. Mundurowi codziennie walczą z próbami nielegalnego przekroczenia granicy i niebezpiecznymi incydentami, do których dochodzi w obecnej sytuacji kryzysowej na granicy z Białorusią.

Rada Powiatu Rzeszowskiego wyraża swoją wdzięczność i szacunek dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Polskiej Policji, Żołnierzy Wojska Polskiego oraz innych służb mundurowych za trudną służbę oraz odwagę w obronie naszego wspólnego dobra. Postawa ta napawa nas dumą – jest wzorem patriotyzmu oraz oddania najwyższej sprawie.
Dziękujemy wszystkim przedstawicielom służb mundurowych za ich służbę, strzeżenie naszych granic i naszego bezpieczeństwa. Doceniamy ich mądrość, dzięki której konflikt nie eskaluje. Ich postawa budzi naszą głęboką wdzięczność i szacunek, tym większe, że kilkanaście osób zostało rannych w trakcie incydentów, do których doszło w czasie chronienia granic. Nie zapominamy również o ich rodzinach i bliskich, kierując do nich słowa otuchy, wsparcia i modlitwy, by wszystkim było dane jak najszybciej wrócić do domu, a konflikt został zażegnany.

Jednocześnie pragniemy wyrazić naszą dezaprobatę wobec tych wszystkich, którzy swoją postawą dyskredytują polskich żołnierzy, jest to dla nas absolutnie niedopuszczalne, haniebne i sprzeczne z polską racją stanu. Szacunek dla polskiego żołnierza i polskiego munduru powinien być dla nas wszystkich niekwestionowaną wartością.

Dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego suwerenność Ojczyzny była zawsze i jest najwyższą wartością, a przedstawiciele służb mundurowych jej bohaterskimi obrońcami i strażnikami. Czując się współodpowiedzialnymi za losy naszego kraju, pamiętając o chlubnych, ale też bolesnych dziejach Rzeczypospolitej, wyrażamy nasze wsparcie dla działań podejmowanych przez polskie służby na granicy polsko-białoruskiej. Doceniamy ich rangę i znaczenie tej misji oraz ciężar odpowiedzialności wszystkich, którzy się tego podjęli.

Kryzys, który obecnie dotyka naszą Ojczyznę, jest dla nas kolejną lekcją, jaką musimy odrobić – lekcją patriotyzmu i odpowiedzialności za nasz kraj.

Kierując się zasadami humanitaryzmu oraz wynikającymi z religii chrześcijańskiej, na której oparte są podwaliny wspólnoty europejskiej, Rada Powiatu Rzeszowskiego stoi na stanowisku, że należy podjąć względem migrantów koczujących na granicy polsko-białoruskiej  wszelkie możliwe działania w zakresie zaspokojenia ich podstawowych potrzeb życiowych i bytowych. Należy jednak podkreślić, że pomoc taka ze strony państwa polskiego jest uzależniona od zachowania niektórych osób, które przejawiają wrogość i agresywne zachowania względem polskich funkcjonariuszy strzegących granic naszego kraju.  
Dziękujemy polskim żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy z poświęceniem realizują obecnie trudną misję i stoimy #muremzapolskimmundurem!

Stanowisko zostało przekazane szefom służb mundurowych z prośbą o przekazanie wyrazów wsparcia podległym funkcjonariuszom i ich rodzinom.

Źródło: powiat.rzeszowski.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj