test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Startuje przebudowa rzeszowskiego łącznika autostrady A4

Władze Powiatu Rzeszowskiego podpisały z firmą STRABAG umowę na I etap rozbudowy łącznika autostrady A4 na odcinku od granic miasta Rzeszowa do węzła „Rzeszów – Północ”. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego  na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji oszacowany został na prawie 40,5 mln zł, z czego dofinansowanie UE wynosi prawie 15 mln. Wartość samych prac budowlanych to ponad 37,4 mln zł (z tego 13, 5 mln zł stanowić będą środki unijne).

– To bardzo ważna inwestycja, będąca wkładem Powiatu Rzeszowskiego w unowocześnienie komunikacji i ruchu drogowego. Zwiększy się komfort i bezpieczeństwo jazdy. Ten wysiłek inwestycyjny i finansowy na pewno okaże się bardzo korzystny nie tylko dla mieszkańców Rzeszowszczyzny – powiedział starosta rzeszowski Józef Jodłowski zaznaczając, że w realizację projektów zaangażowanych jest pięć samorządów.

O znaczeniu inwestycji, która stanowi duże wyzwanie dla władz powiatowych mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Waga przedsięwzięcia, które samorząd szczebla powiatowego podjął się realizować jest ogromna i serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w zadanie. Cieszę się bardzo, że umowa na realizację projektu zostanie podpisana i podkreślam ogromne znaczenie inwestycji zarówno dla miasta Rzeszowa, jak i całego regionu w kontekście uwarunkowań lokalnych i znacznych ułatwień komunikacyjnych – mówiła wojewoda.

W ramach prac rozbudowana zostanie droga powiatowa o długości ok 2,9 km. Zbudowane, rozbudowane i przebudowane zostaną skrzyżowania z drogami przecinającymi. Powstaną nowe lub zmodernizowane chodniki, ciągi pieszo-rowerowe i przejścia dla pieszych. Planowana jest budowa zawrotki zapewniającej pełne skomunikowanie, przebudowa przejazdów kolejowych, budowa i przebudowa zjazdów publicznych oraz indywidualnych zapewniających dostęp do terenów przyległych.

Na terenie inwestycji powstaną nowe zatoki autobusowe, odwodnienia drogi, drogowe urządzenia techniczne, elementy ochrony akustycznej, urządzenia bezpieczeństwa ruchu, gruntownie przebudowana zostanie dotychczasowa infrastruktura techniczna. Zakończenie prac planowane jest na połowę czerwca 2023 roku.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj