1.7 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Szef ukraińskiej misji przy Unii Europejskiej z wizytą na Podkarpaciu

Ambasador Vsevolod Chentsov, szef ukraińskiej misji przy Unii Europejskiej przebywał na Podkarpaciu. W Urzędzie Marszałkowskim gościł go marszałek Władysław Ortyl.

Ambasador zatrzymał się w Rzeszowie w trakcie podróży na Ukrainę w związku z wizytą w tym kraju przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Głównym tematem rozmów była wojna na Ukrainie i możliwości pomocy jakiej Podkarpacie może udzielić. Marszałek zapewnił swojego gościa o pełnym poparciu dla Ukrainy i pełnej solidarności w narodem ukraińskim, tak okrutnie doświadczonym przez rosyjskiego agresora. Podczas krótkiego spotkania Władysław Ortyl przedstawił formy pomocy jakie województwo realizuje na rzecz Ukrainy.

Marszałek wspomniał również  o niedawnym Forum Trójmorza podczas, którego premier Mateusz Morawiecki wskazał Podkarpacie i Lubelszczynę jako dwa wiodące województwa w przyszłej współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.

Marszałek poinformował też,  że pod koniec czerwca na forum Komitetu Regionów odbędzie się debata dotycząca Ukrainy. Przekazał także ambasadorowi wstępny raport dotyczący rozwiązań logistycznych i transportowych oraz możliwości wsparcia odbudowy i rozwoju gospodarki Ukrainy z perspektywy województwa podkarpackiego. Wspomniał również o koloniach dla dzieci ukraińskich, które w wakacje samorząd województwa zorganizuje na Podkarpaciu. Panowie rozmawiali również o przyszłości transgranicznego programu Polska-Ukraina. W rozmowie padła także propozycja aby zorganizować specjalną konferencję merytoryczną poświęconą odbudowie Ukrainy.

Vsevolod Chentsov swoją funkcję pełni od sierpnia ubiegłego roku. Od kilkunastu lat pracuje w dyplomacji. Wcześniej był m.in. ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ukrainy w Holandii oraz przedstawicielem Ukrainy w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, pracował także w ukraińskim ministerstwie spraw zagranicznych oraz w Ambasadzie Ukrainy w Polsce.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj