3.2 C
Jasło
sobota, 20 kwietnia, 2024

Szpital wojewódzki z ogromnym dofinansowaniem

Inwestujemy w ochronę zdrowia, bo doskonale zdajemy sobie sprawę, że jest to najważniejsza sfera naszego życia – mówił wicemarszałek Piotr Pilch podczas otwarcia nowoczesnego Klinicznego Zakładu Patomorfologii w rzeszowskim szpitalu nr 1.

Kliniczny Zakład Patomorfologii jest integralną częścią Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. F. Chopina w Rzeszowie.

Przez lata, pomimo trudnych warunków lokalowych i sprzętowych oraz niewielkiej kadry pracowniczej wypracowaliśmy sobie renomę oraz uzyskaliśmy certyfikat Polskiego Towarzystwa Patologów. Teraz zyskujemy przestrzeń i wyposażenie, które całkowicie zmienia tempo naszej pracy, pozwalając, by lekarze i pacjenci szybciej otrzymywali wyniki badań, które są dla nich często sprawą życia i śmierci – podkreślała prof. dr hab. n.med. Ewa Kaznowska, kierownik Klinicznego Zakłady Patomorfologii.

Teraz, dzięki inwestycji samorządu województwa zakład zyskał nowe, nowoczesne oblicze. Nowa patomorfologia mieści się na najwyższym piętrze w nowo wybudowanej części Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc i jest jednym z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych tego typu zakładów w Europie. Automatyzacja, robotyzacja i technologie IT pozwalają, by placówka działała przez całą dobę. To tu odbywają się badania histopatologiczne, cytologiczne i wiele innych niezbędnych w procesie szybkiego stawiania diagnozy. 

Zarząd województwa świetnie rozumie potrzeby placówek ochrony zdrowia. Inwestujemy miliony w zdrowie mieszkańców Podkarpacia, w konkretne miejsca, gdzie podnoszona jest dzięki temu jakość świadczonych usług zdrowotnych. Inwestujemy w nowoczesne technologie, w robotykę. Chcemy, aby nasi pacjenci mieli możliwość leczenia w jak najwyższym standardzie przy użyciu najnowocześniejszych metod, tu w regionie. W ten sposób wdrażamy w życie naszą inteligentną specjalizację „jakość życia”  – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.     

To dla nas bardzo ważny dzień, bo wraz z tą inwestycją wchodzimy w XXII wiek w zakresie patomorfologii. A pacjent zamiast czekać na diagnozę 4 czy 5 tygodni będzie mógł otrzymywać ją cztery razy szybciej – mówił podczas otwarcia dyrektor KSW nr 1 dr n. med. Janusz Ławiński. 

Czekaliśmy na to, aby te badania odbywały się w takich warunkach, w jakich powinny, ze względu na ich charakter i wagę dla stawiania diagnozy i dalszego leczenia. Bardzo nas cieszy, że obecny zarząd województwa inwestuje w ochronę zdrowia, czekaliśmy wiele lat, ale dziś cieszy nas ten sukces – podkreślał w czasie uroczystości pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc dr n. med. Wojciech Kądziołka.

Pierwszy etap rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc, gdzie mieści się  partomorfologia kosztował 36,7 mln złotych, w większości ze środków RPO WP 2014-2020. Kolejne 3,2 mln złotych kosztowało niezwykle nowoczesne wyposażenie, którym mogą się pochwalić poza Rzeszowem jedynie dwie inne kliniki w Europie.

Rocznie wykonujemy około 30 tysięcy badań, mając 8 specjalistów patomorfologii i dwóch rezydentów. Obsługujemy zarówno kliniczny szpital nr 1, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc, ale także szpital miejski oraz Szpital im. Św. Rodziny. Nowoczesne wyposażenie pozwoli zautomatyzować histopatologię, co oznacza dla pacjentów, tak cenny czas   – podkreślała prof. Ewa Kaznowska. 

Kliniczny Zakład Patomorfologii zdobył wyposażenie, które spełnia najwyższe standardy w zakresie diagnostyki, dając możliwość szybkiej i precyzyjnej diagnozy. Placówka może świadczyć usługi w zakresie: badań histopatologicznych w diagnostyce przedoperacyjnej i pooperacyjnej, badań cytologicznych (biopsje aspiracyjne cienkoigłowe, płyny z jam ciała, plwociny, popłuczyny oskrzelowe, szczotki bronchoskopowe, BAL, itd.), badań śródoperacyjnych, badań cytodiagnostycznych, badań immunohistochemicznych i badań autopsyjnych.

Patomorfologia to dziedzina medycyny zajmująca się zmianami morfologicznymi w tkankach i narządach, które powstają w toku choroby – mówił dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor rzeszowskiego szpitala – Rola diagnostyki patomorfologicznej jest kluczowa i niezastąpiona w diagnozowaniu chorób i ustalaniu rozpoznania nowotworów. Stanowi niezbędny  element w procesie podejmowania decyzji terapeutycznych. Wynik badania decyduje o dalszym losie pacjenta, o czynnikach prognostycznych i wyborze metod leczenia. W przypadku pacjentów onkologicznych czas ma bardzo duże znaczenie, a choroba powinna być wykryta w jak najwcześniejszym stadium. I taką szansę daje nowoczesny sprzęt i wysokiej klasy specjaliści, których mamy tu od lat – dodaje dyrektor.

Dzięki innowacyjnym technologiom i wyszkolonej kadrze, skróci się czas oczekiwania pacjentów na diagnozę histopatologiczną. Automatyzacja w przygotowaniu preparatów mikroskopowych z tkanek wraz z robotyzacją i technologią IT pozwalają na całodobową pracę Zakładu Patomorfologii. To pozwala na znaczące skrócenie czasu oczekiwania na wynik badania histopatologicznego. Ma to ogromne znaczenie przy diagnozowaniu chorób onkologicznych i możliwości zastosowania terapii celowanych, dających pacjentom szanse na pokonanie choroby.

W ramach Klinicznego Zakładu Patomorfologii funkcjonują: pracownia histopatologiczna, w której znajdują się laboratoria specjalistyczne: histopatologiczne, formalinowe, immunohistochemii, pracownie mikroskopowe oraz pomieszczenie zabezpieczające badania sekcyjne.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj