4 C
Jasło
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Trwa wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego na Podkarpaciu

We wtorkowe przedpołudnie na płycie rzeszowskiego rynku odbyła się konferencja prasowa, podczas której Premier Mateusz Morawiecki wyraził poparcie dla Wojewody Ewy Leniart, która ubiega się o fotel prezydenta Rzeszowa. Przedterminowe wybory za niespełna miesiąc.

We poniedziałek spacer po Rzeszowie i spotkanie w restauracji Stary Piernik, a dziś konferencja na rynku, podczas której Premier Morawiecki wyraził zadowolenie ze zmian i rozwoju, które widać w mieście i w regionie. Niespełna kilka godzin później, podczas spotkania w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena został podpisany list intencyjny, który inicjuje powstanie Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Podpis pod dokumentem w imieniu samorządu Rzeszowa złożył Marek Bajdak – pełniący funkcję prezydenta miasta.

Dziś w Jasionce podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Doliny Wodorowej na Podkarpaciu.

– Przed nami dekada zmian, która niewątpliwie ma szansę wzmocnić nasze państwo. Musimy we właściwy sposób przeprowadzić transformację klimatyczną i energetyczną, która niesie dodatkowe szanse i możliwości rozwoju dla całych regionów. Jednym z elementów planu jest gospodarka wodorowa. Transformacja uwzględniająca wodór w całym łańcuchu kompetencji i wykorzystująca go w produkcji energii. Polska może stać się hubem wodorowym i będziemy pracowali nad tym, żeby tak się stało – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej uroczystości.

– Chcielibyśmy tu na Podkarpaciu stworzyć jedną z dolin wodorowych. Rozwój gospodarki wodorowej pozwoli osiągnąć z biegiem lat neutralność klimatyczną i utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki. Jesteśmy 5. producentem wodoru na świecie i 3. w Europie. Takie możliwości zobowiązują. Mamy w Polsce wypracowane kompetencje związane z gospodarką wodorową. Liczę na to, że będzie to klaster, który uwzględnia role uczelni, biznesu. Chcemy ten wielki potencjał wykorzystać poprzez polską strategię wodorową. Chcemy stworzyć 5 dolin wodorowych. To wielkie plany, ale chcemy mierzyć wysoko, bo wodór ma szansę być paliwem przyszłości – podkreślił premier.

„Podkarpacka Dolina Wodorowa” pozwoli wykorzystać potencjał Rzeszowa i regionu w zakresie nowoczesnych technologii. Zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie na szeroką skalę wykorzystywany.

Transfer wiedzy oraz wdrażanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii umożliwi rozwój konkurencyjnej gospodarki regionu oraz wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw. Wspólne działania zapewnią integrację możliwości  podmiotów związanych z rynkiem energetycznym, a w szczególności z rynkiem OZE oraz zarządzanie energią poprzez stworzenie sieci współpracy podmiotów na rzecz zmian w obszarze gospodarki niskoemisyjnej i zrównoważonej energii. Powodzenie tego projektu niewątpliwie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu i stworzy nowe możliwości rozwoju.

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj