17.6 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Tysiące ludzi na rolniczych targach w Boguchwale

Setki wystawców i tysiące odwiedzających. Po raz XVI w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale odbyła się Jesienna Giełda Ogrodnicza. Jak co roku wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla najlepszych rolników, sadowników, producentów i hodowców z Podkarpacia. 

Giełdę wspólnie otworzyli: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Borcz, wicemarszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek oraz przewodniczący sejmikowej komisji rolnictwa Karol Ożóg. Wśród gości ceremonii otwarcia znaleźli się także parlamentarzyści: poseł Fryderyk Kapinos oraz poseł Kazimierz Gołojuch. Gospodarzem wydarzenia był dyrektor PODR Robert Pieszczoch. 

Wojewoda Ewa Leniart zwracając się do uczestników wydarzenia, mówiła o zauważalnym coraz mocniej trendzie wzrostu popularności produktów ekologicznych.  

  • Ten wzrost zainteresowania wynika ze zmian jakie zachodzą w popycie konsumenckim, a mianowicie powoli zmienia się gust konsumentów na rzecz spożycia ekologicznych, zdrowszych i lepszych jakościowo produktów. Elastyczność producentów ukierunkowana na wykorzystanie tych tendencji jest szansą na dynamiczny rozwój współczesnego rolnictwa – mówiła Ewa Leniart. 

Wojewoda przypomniała o aktywności parlamentu oraz rządu w zakresie prac nad ułatwieniem funkcjonowania polskim rolnikom.  

  • Dziękuję parlamentarzystom za ich pracę oraz jej efekt w postaci rozwiązań legislacyjnych, które umożliwią funkcjonowanie rodzinnym gospodarstwom rolnym. Te rozwiązania będą mieć szczególny wpływ na nasz region i ułatwią funkcjonowanie rolnikom na Podkarpaciu – dodała wojewoda.

Wojewoda nawiązała także do wyzwań i trudności w niektórych obszarach rolnictwa w regionie. 

  • Solą w oku jest afrykański pomór świń, który najmocniej dotknął powiat mielecki. Polski rząd przeznaczył już znaczne środki na pomoc hodowcom, szczególnie z tej części Podkarpacia. Wciąż podejmujemy kolejne starania aby ten trudny czas przetrwać – dodała Ewa Leniart. 

Po wystąpieniach gości odbyła się dekoracja hodowców królików. Dyrektor ośrodka Robert Pieszczoch podkreślał, że to największe wydarzenie tego typu w Polsce.

  • Jest tu aż 1500 królików i 200 wystawców z kilku państw – wyliczał dyrektor PODR. 

W ramach Giełdy w Boguchwale odbyło się m.in. Podkarpackie Święto Winobrania, V Ogólnopolska Wystawa Królików, II Ogólnopolska Wystawa Królików Młodych oraz II Targi Innowacji Ekologicznych.

Wręczono także nagrody dla Najlepszego Gospodarstwa Ekologicznego, Najlepszego Doradcy Ekologicznego ODR, w ramach Agroligi 2021 oraz dla Najlepszego Produktu Podkarpackiego w zakresie potraw z owoców i warzyw.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj