11.3 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Ukraina głównym tematem marcowej sesji sejmiku

Pomoc dla walczącej Ukrainy – to jeden z głównych tematów marcowej sesji sejmiku. Radni zdecydowali o przyznaniu kolejnej transzy wsparcia finansowego w wysokości 2 mln 650 tys. złotych. Wysłuchali także raportu marszałka z dotychczasowych działań podjętych przez samorząd województwa i podległe mu jednostki na rzecz wsparcia uchodźców i walczących Ukraińców.

Radni podjęli trzy uchwały, które dotyczą pomocy na łączną kwotę 2 mln 650 tys. złotych. To pieniądze z budżetu województwa, które zostaną przeznaczone na działania pomocowe związane z wojną w Ukrainie. W ramach tej puli milion złotych zostanie przeznaczony bezpośrednio na zakup artykułów spożywczych i przemysłowych, środków pierwszej pomocy i sprzętu medycznego, sprzętu prądotwórczego i służącego komunikacji, a także wyposażenia osobistego i innego niezbędnego sprzętu zabezpieczającego podstawowe potrzeby bytowe i medyczne. Wszystkie te rzeczy zostaną skierowane do ukraińskich regionów, m.in. do obwodu lwowskiego, iwano – frankowskiego, odeskiego, zakarpackiego, tarnopolskiego.

Półtora miliona złotych zostanie przeznaczone na pomoc udzielaną Ukraińcom na terenie Polski, na takie działania jak zapewnienie zakwaterowania, wyżywienie, transport, na zakup środków czystości, opiekę zdrowotną i aktywizację zawodową. Wsparcie to będzie również dotyczyło pomocy dla organizacji pozarządowych udzielających pomocy Ukraińcom, którzy zdecydowali się u nas zostać.

150 tys. otrzyma gmina Leżajsk na wydatki związane z kryzysem uchodźczym spowodowanym wojną w Ukrainie. Miesiąc wcześniej, na lutowej sesji, taką pomoc od samorządu województwa na dodatkowe wydatki związane z pomocą dla Ukrainy, otrzymało kilka innych powiatów. Powiat przemyski, lubaczowski, bieszczadzki i jarosławski otrzymały po 100 tys. złotych a samorząd Przemyśla 300 tysięcy złotych.

O potrzebie udzielenia pomocy z budżetu województwa, a także o rozmowach podjętych z Komisją Europejską, aby przeznaczyć z oszczędności z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w wysokości 50 mln złotych mówili m.in. podczas sesji marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz:

W sesji wzięli także udział podkarpaccy parlamentarzyści: Teresa Pamuła, Andrzej Szlachta, Adam Śnieżek oraz Tadeusz Chrzan, którzy mówili o działaniach pomocowych ze strony rządu dla Ukraińców oraz dla tych, którzy im pomagają. Poseł Teresa Pamuła podkreślała, że samorządy, które udzielają wsparcia uchodźcom nie zostaną same, trafi do nich rządowe dofinansowanie.

Powstał specjalny fundusz pomocowy w ramach rządowej specustawy dotyczącej pomocy Ukraińcom, na który składa się wiele instrumentów, z których ta pomoc będzie wypłacana – mówiła poseł Teresa Pamuła.

Podczas sesji obszerny raport na temat działań podejmowanych przez samorząd województwa na rzecz Ukraińców przedstawił marszałek Ortyl. Mówił m.in. o działaniach urzędu marszałkowskiego dotyczących przekazywania darów, koordynacji napływającej pomocy humanitarnej, o zbiórkach pieniędzy i pracy wolontariackiej urzędników. Przedstawił także działania podległych samorządowi jednostek – w tym szczególnie szpitali i stacji pogotowia, ale także instytucji kultury. Omówił również kwestie dotyczące działań  transportowych, w które zaangażowany został tabor regionalnej kolei. Marszałek dziękował także za zaangażowanie wszystkim organizacjom i mieszkańcom Podkarpacia:

Podziękowania mieszkańcom, służbom i organizacjom składali także radni oraz posłowie. Uczynił to również obecny na sesji sejmiku ks. Artur Janiec – dyrektor Caritas Archidiecezji przemyskiej, który przybliżył też działania podejmowane przez caritas już od pierwszych dni wojny na przejściach granicznych, dworcu kolejowym w Przemyślu czy punktach recepcyjnych. Dyrektor Caritas mówił m.in. o transportach darów na Ukrainę, których wartość przekroczyła już 30 milionów złotych, koordynacji transportów ze służbami granicznymi, a także o pomocy od papieża Franciszka i zaangażowaniu dziesiątek wolontariuszy:

Jesteśmy obecni na granicy cały czas. Współpracuje z nami rzesza ludzi i z tego się bardzo cieszymy, że nie brakuje rąk do pracy – mówił ksiądz Janiec.

W dalszej części sesja poświęcona była bieżącym sprawom samorządu województwa. Radni podjęli między innymi uchwały w sprawie zmian budżetowych. Wśród ważnych kwestii finansowych znalazł się zapis o zwiększeniu planu wydatków na bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich o kwotę ponad 16 mln złotych, w  tym na remonty nawierzchni, oznakowanie czy zakup niezbędnych usług.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj