21.2 C
Jasło
czwartek, 30 maja, 2024

Uroczysta inauguracja Pikniku Nauki EKSPLORACJE

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w uroczystej inauguracji Pikniku Nauki EKSPLORACJE.

Piknik Nauki EKSPLORACJE to coroczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja nauki i techniki, propagowanie interaktywnego modelu przekazywania wiedzy i edukacji nieformalnej.

Uroczyste otwarcie pikniku odbyło się dzisiaj w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie,  podczas specjalnego wydarzenia pod nazwą „Preludium.” Po inauguracji z udziałem organizatorów, partnerów wydarzenia oraz zaproszonych gości zaplanowano debatę – będąca elementem projektu „OKO na Klimat” – z Marcinem Popkiewiczem, fizykiem, popularyzatorem nauki i autorem publikacji o ochronie klimatu.

Piknik Nauki EKSPLORACJE cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Rzeszowa i całego naszego województwa. Pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

– Chcemy być regionem innowacyjnym i trzeba przyznać, że nam się to udaje. Jest to możliwe dzięki temu, że mamy świetne uczelnie, wspaniałych, pełnych pasji  naukowców. Macie szanse dołączyć do tego grona. W związku z tym  zapatrzcie się na patrona wydarzenia – Ignacego Łukasiewicza, który pokazał, że wcale nie trzeba ogromnego majątku, by przejść do historii jako prekursor i odkrywca. Przed wami jest taka szansa  Wierzę głęboko, że taka formuła spotkań, właśnie w formie pikniku, jest najlepsza zachętą dla młodych ludzi, by pokonywać stereotypy i sięgać gwiazd – mówiła wojewoda Ewa Leniart do młodzieży uczestniczącej w dzisiejszej inauguracji. .

Główna część pikniku odbędzie się w sobotę 21 maja br. w okolicach fontanny multimedialnej i rzeszowskiego zamku. Bogaty program to wynik współpracy organizatorów wydarzenia: Politechniki Rzeszowskiej im. I Łukasiewicza, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenia EKOSKOP i Stowarzyszenia ExploRes.

Zaplanowanych jest ponad 60 stoisk, a swój udział zgłosiło prawie 70 popularyzatorów nauki z Polski. Po raz pierwszy na pikniku pojawią się stoiska warszawskiego Narodowego Muzeum Techniki, Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. Nie zabraknie stoisk Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenia Klanza, którzy biorą udział w rzeszowskim pikniku od pierwszej jego edycji.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa ze względu na obchody „Roku Ignacego Łukasiewicza”. W specjalnej „Strefie: Łukasiewicz”znajdziemy m.in. stoiska Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza z Bóbrki, Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza z Krosna.

Szczegółowy  program pikniku dostępny tutaj.

Na podstawie informacji PRz.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj