11.7 C
Jasło
piątek, 1 marca, 2024

Uroczyste otwarcie przebudowanej drogi Sanok-Liszna

Dzisiaj uroczyście otwarto przebudowaną drogę Sanok-Liszna. Inwestycja zrealizowana przez Powiat Sanocki kosztowała 3 938 445,97 zł, z czego 2 745 217,00 zł stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycję wsparła również Gmina Miasta Sanoka, przekazując 400 000,00 zł oraz Lasy Państwowe (225 000,00 zł). Wykonawcą prac była firma STRABAG Sp. z o.o.

W ramach zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 2222R Sanok-Liszna w km 0+011 do 0+728 oraz w km 1+550 do 2+900″ wykonano nową nawierzchnię jezdni z betonu asfaltowego o łącznej długości 2067 mb i odcinkowo ją poszerzono, przebudowano pięć skrzyżowań i zjazdy, powstał chodnik o szerokości 2,15 oraz 1,50 m o łącznej długości ok. 730 mb.

Wykonano również kanalizację deszczową z uzbrojeniem, przepusty pod koroną drogi oraz przebudowano odcinek 28 m kanalizacji sanitarnej. Zabezpieczono też skarpy koszami siatkowo-kamiennymi w obrębie potoku Olchowskiego, wydłużono przepusty oraz utwardzono pobocza warstwą kruszywa łamanego.

– Oddajemy dzisiaj do użytku kolejną drogę dofinansowaną z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – mówił Stanisław Chęć, starosta sanocki. – Cieszę się, że dzięki wsparciu rządowemu udaje nam się wykonywać tak wiele ważnych dla mieszkańców i turystów inwestycji. Efekty następnych zadań będzie można zobaczyć już niebawem.  

Przebudowę drogi Sanok-Liszna podsumował poseł Piotr Uruski.

– Na remont drogi czekaliśmy wiele lat. To wspaniale, że samorząd powiatowy na czele ze starostą, potrafi współpracować z innymi instytucjami, jak np. z Lasami Państwowymi.

A współpraca z lokalnymi nadleśnictwami układa się bardzo dobrze. Jak podkreślił Artur Królicki, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, aby las właściwie spełniał wszystkie swoje funkcje, niezbędne są dobre drogi, którymi będzie można wywozić drewno, ale i dojechać do lasu na wypoczynek.

Nie bez znaczenia są także środki zewnętrzne, które Powiat Sanocki skutecznie pozyskuje.

– Większość inwestycji nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie z rządowych programów, które pomagają w budowie i przebudowie bezpiecznej infrastruktury drogowej – stwierdziła Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki. – Rząd kieruje do nas liczne środki finansowe, aby Podkarpacie mogło się rozwijać w wielu obszarach. Przykładem tego jest nowa droga w Lisznej, która zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, zminimalizuje wypadkowość oraz poprawi komfort podróżowania.

Budowę chodnika przy drodze powiatowej Sanok-Liszna wsparła Gmina Miasta Sanoka.

– Na inwestycję przekazaliśmy 400 000,00 zł, ale to jeszcze nie koniec, bo przed nami kolejne realizowane z Powiatem Sanockim zadania – zapewnił Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka. – Myślę, że uda nam się wspólnie zrealizować cel, który przed sobą stawiamy.

W imieniu mieszkańców głos zabrał Piotr Baran, sołtys Lisznej.

– Bardzo się cieszę, że droga, która od wielu lat niszczała, a dziury były dla nas naprawdę uciążliwe, została naprawiona. Dziękuję staroście Stanisławowi Chęciowi oraz Radzie Powiatu Sanockiego za zaangażowanie. W końcu mamy piękną drogę, która będzie służyć kierowcom przez kolejne lata.

Słowa uznania wyraził także Andrzej Wrona, dyrektor biura poselskiego Adama Śnieżka.  

– W powiecie sanockim jest starosta, który cieszy się dobrą opinią i dlatego samorządowcy chcą z nim współpracować. Oczywiście, wszystkie powiaty pozyskują środki zewnętrzne, jednak mam wrażenie, że Powiatowi Sanockiemu przychodzi to dużo łatwiej.

Z kolei Monika Brewczak, radna Województwa Podkarpackiego stwierdziła, że nowa droga zwiększy zainteresowanie turystów odpoczynkiem w Lisznej oraz zachęci rowerzystów do wycieczek w przepiękne zakątki powiatu sanockiego.

Warto dodać, że Liszna to nie tylko urocza miejscowość położona pośród lasów, tuż nad samym brzegiem rzeki San, ale także dawne uzdrowisko słynące z wielu walorów zdrowotnych i krajobrazowych.

Źródło: powiat-sanok.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj