4 C
Jasło
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Uroczystość 150-lecia rzeszowskiej straży pożarnej

Wojewoda Ewa Leniart wzięła udział w  uroczystym apelu z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej oraz muralu jubileuszowego przy ulicy Mickiewicza 10 w Rzeszowie. Wydarzenie to stanowiło upamiętnienie obchodów 150-lecia Rzeszowskiej Straży Pożarnej.

Zaproszonych gości powitał komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Tomasz Baran. Po uroczystym odsłonięciu tablicy i muralu odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych i wyróżnień – Srebrnych i Brązowych Krzyży Zasługi, Brązowego Medalu za Długoletnią Służbę, złotych oraz srebrnych odznak „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”, a także medali jubileuszowych z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Spotkanie ze strażakami było również okazją, by podziękować wszystkim funkcjonariuszom za ich codzienną służbę.

– Dziękuję Wam za dotychczasową służbę dla naszej Ojczyzny, dziękuję za służbę dla Podkarpacia. Za pełne gotowości i zdecydowania działania w ochronie zdrowia i życia składam Wam, Szanowni Druhowie, wyrazy największego szacunku. Z uznaniem obserwuję Wasze profesjonalne podejście do realizowanych zadań – szybkość reakcji na zdarzenia, dostępność i skuteczność. Doceniam Waszą gotowość do podejmowania nowych wyzwań oraz strategiczne podejście do zagrożeń, jakie może nieść ze sobą przyszłość – powiedziała wojewoda.

 Ewa Leniart zaznaczyła również, że zarówno tablica pamiątkowa, jak i jubileuszowy mural to doskonały sposób upamiętnienia wielu lat pożarniczej działalności na terenie Rzeszowa.

Autorem projektu tablicy pamiątkowej jest Komendant Miejski PSP w Rzeszowie – st. bryg. Tomasz Baran. Tablicę stanowi granitowa płyta o wymiarach 50 cm na 70 cm, w której zamieszczono 15-centymetrowy medal jubileuszowy oraz wykuto złoty napis „W HOŁDZIE RZESZOWSKIM STRAŻAKOM 1872-2022. Z OKAZJI JUBILEUSZU 150-LECIA RZESZOWSKIEJ STRAŻY POŻARNEJ PAMIĘCI ZAŁOŻYCIELI I PIERWSZYCH DRUHÓW ORAZ OBECNYCH STRAŻAKÓW – KONTYNUATORÓW POŻARNICTWA NA TERENIE MIASTA. KAMIENICE PRZY UL. MICKIEWICZA 10 I 12 BYŁY SIEDZIBĄ RZESZOWSKIEJ STRAŻY POŻARNEJ W OKRESIE PRZEŁOM XIX/XX WIEKU DO 1967 R.”

Z kolei autorem projektu i zarazem wykonawcą muralu jubileuszowego jest Michał Czerko – artysta z Rzeszowa. Mural obrazuje zabytkowy wóz pożarniczy na tle rzeszowskiego Ratusza i zabytkowej zabudowy kamienicowej. Całość utrzymana została w stonowanej kolorystyce.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej duchowieństwa oraz służb mundurowych.

***

W tym roku mija 150 lat od kiedy 28.07.1872 r. Rada Miasta w Rzeszowie powołała Ochotniczą Straż Ogniową, organizację która w sposób zorganizowany miała odpowiadać za obronę przeciwpożarową miasta. Na przestrzeni wieków zmieniał się charakter pracy, zmieniała się nazwa i dowództwo. Kiedyś ograniczała się ona jedynie do walki z płomieniami. Dzisiaj natomiast strażacy są wzywani praktycznie do każdego wypadku czy zdarzenia. Używając nowoczesnego sprzętu i samochodów strażackich, wyjeżdżają nie tylko do pożarów, ale także do wypadków drogowych, klęsk żywiołowych, katastrof kolejowych i budowlanych. Służba na rzecz całego społeczeństwa, ratowanie życia i mienia ludzkiego oraz gotowość niesienia pomocy potrzebującym jest ich codziennością.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj