test
22.7 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Uroczystość regionalnych twórców kultury w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowani zostali regionalni twórcy kultury. W wydarzeniu wziął udział II wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr.

Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia medali przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczył wicewojewoda Radosław Wiatr, który podkreślał rolę kultury i dziedzictwa kulturowego w budowaniu i rozwoju współczesnego społeczeństwa.

– Mając na uwadze ogromny dorobek kulturalny poprzednich pokoleń oraz obecnie wypracowane wzorce serdecznie gratuluje wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym. Jestem przekonany, że te wyróżnienia będą dla Państwa motywacją do dalszej pracy oraz inspiracją do podejmowania kolejnych zadań” – powiedział wicewojewoda.

Gala wręczania nagród w dziedzinie kultury odbyła się już po raz dwudziesty czwarty.  Pierwszą uroczystość uhonorowania regionalnych twórców i animatorów kultury samorząd województwa zorganizował w 1999 roku. Przez te lata nagrodzonych zostało ponad pół tysiąca artystów: aktorów, reżyserów spektakli teatralnych, malarzy, grafików, twórców plakatu, fotografików, muzyków. Nagrodami uhonorowanych zostało także aż 278 zespołów, w tym: pieśni i tańca ludowego, chórów, kapel ludowych, orkiestr dętych i stowarzyszeń realizujących w regionie, kraju i za granicą projekty kulturalne.

Wśród nagradzanych przez lata przez Zarząd Województwa Podkarpackiego osób i zespołów jest wielu wybitnych, znanych i uznanych twórców kultury, reprezentujących  każdą jej dziedzinę: muzykę, sztuki wizualne, teatr, taniec i ochronę dziedzictwa narodowego. 

W tym roku na nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury” w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przeznaczono z budżetu województwa ponad 150 tysięcy złotych. Od początku przyznawania nagród kwota ta wyniosła już ponad 3,1 mln złotych.

Uroczystość była także okazją do podkreślenia zasług osób, które wspierają instytucje kultury,  twórczość artystyczną, ochronę dziedzictwa narodowego, promując polską kulturę w kraju i za granicą. 

Więcej informacji tutaj

Na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. 

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj