17.6 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Uroczystość uhonorowania Honorowych Dawców Krwi z Podkarpacia w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego

W Światowym Dniu Krwiodawcy w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której uhonorowani zostali Honorowi Dawcy Krwi z Podkarpacia. 72 osoby otrzymały odznaki – „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia i Narodu”. W uroczystości wziął udział Stanisław Kruczek.

Do uczestników wydarzenia list skierował Prezydent RP Andrzej Duda, w którym napisał:

Dziękuję za Państwa stałą gotowość do dzielenia się tym bezcennym darem życia, którego nie można zdobyć w żaden inny sposób, tylko dzięki hojności i otwartości innego człowieka. Za tą solidarność, wrażliwość i chęć wsparcia innych ludzi, chcę Państwu serdecznie podziękować. Być krwiodawcą to zaszczyt i honor – napisał w liście do uczestników Andrzej Duda Prezydent RP.

Obecny na uroczystościach członek zarządu Stanisław Kruczek odczytał z kolei list od Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla:

Nie sposób oddać słowami wagi tego, co czynią honorowi dawcy krwi. To Państwo od lat bezinteresownie, kierując się szlachetnymi pobudkami i empatią, ofiarowują najcenniejszy dar czyli swoją krew. Nie sposób przecenić Państwa zasług dla ratowania wielu ludzkich istnień. Każdy akt oddania krwi, to fragment wielkiego dzieła, które jest wielkim hymnem na cześć szacunku i miłości dla bliźniego, ukazaniem patriotyzmu czasów pokoju, dbałości o sprawy bliźnich i swej Ojczyzny. Jeszcze raz dziękuję za przekazany przez Państwa szlachetny dar, który od lat ratuje życie i zdrowie wielu ludzi.

Odznaką Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużony dla Zdrowia i Narodu odznaczone zostały 72 osoby. Odznaki wręczyła dr Ewa Zawilińska – dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Szczególne odznaczenie dla samorządowca sprzyjającemu Honorowym Dawcom Krwi otrzymał Stanisław Chęć – starosta sanocki.

Tegoroczne Światowe Dni Krwiodawcy obchodzone są pod hasłem: „Oddawanie krwi to akt solidarności, dołącz i ratuj życie”. Ma ono zwrócić uwagę na to, jak wielkie znaczenie ma oddawanie krwi i tym samym ratowanie ludzkiego życia.

„Misja ratowania ludzkiego życia i zdrowia jest godna najwyższych słów uznania. Dla naszego Państwa nie ma większej wartości niż mądrzy i oddani ważnej sprawie obywatele. Jesteście Państwo niesamowitą grupą, która angażując się w tak istotne kwestie jak ratowanie życia, wyróżniacie się w sposób szczególny aktem ofiarności. Gratuluje serdecznie wszystkim odznaczonym. Pragnę wyrazić słowa podziękowania i wdzięczności za wasze poświęcenie.” – mówiła podczas wydarzenia Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki.

Na zakończenie wystąpiła aktorka teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Mariola Łabno – Flaumenhaft, która zaśpiewała piosenki ze spektaklu „Błękitny anioł” oraz Zespół Szkoły Muzycznej nr.1 w Rzeszowie.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj