7.8 C
Jasło
środa, 28 lutego, 2024

Specjalne statuetki „Sierżanta Michała”

W poniedziałek (11 kwietnia), przed Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie, odbyły się uroczystości poświęcone pamięci policjantów pomordowanych na wschodzie w czasie II wojny światowej. Podczas tego spotkania wręczone zostały również specjalne statuetki „Sierżanta Michała”.

Statuetki „Sierżanta Michała” to wyróżnienie dla osób oddających szczególne zasługi dla środowiska policyjnego. Otrzymał je m.in. Franciszek Batory z Kolbuszowej, który jest laureatem honorowej nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. Podczas okupacji jako harcerz zajmował się małym sabotażem, a po wojnie w Państwie Podziemnym pełnił funkcję gońca, przebywał także wspólnie z kolbuszowskimi policjantami w więzieniu.

Pan Franciszek w 2019 r. w Kolbuszowej uczestniczył w spotkaniu i otwarciu wystawy „Policja w służbie Niepodległej”, gdzie przybliżył historię funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z powiatem kolbuszowskim. Ponadto przekazał Komendzie Powiatowej Policji w Kolbuszowej wartościową kolekcję książek i dokumentów, dotyczących historii przedwojennej Policji Państwowej, które należały do jego wuja Stanisława Karkuta-przedwojennego funkcjonariusza Policji Państwowej. Jego bezinteresowne zaangażowanie w działania na rzecz upowszechniania historii Policji przyczyniło się m.in. do pogłębienia wiedzy o przedwojennej Policji Państwowej.

Oprócz pana Franciszka Batorego statuetki otrzymali również: dr Piotr Szopa-naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie oraz Jerzy Skrzypczak-autor książki „Nierozstrzelana pamięć. Mielecki słownik katyński oraz Policja w Mielcu 1919-2019”.

Fot. Policja 

Źródło: powiat.kolbuszowski.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj