7.1 C
Jasło
wtorek, 3 grudnia, 2024

Uroczystości poświęcone Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia wysokich odznaczeń państwowych nadanych Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski wręczył zastępca Szefa Kancelarii  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej minister Piotr Ćwik. W wydarzeniu wzięli udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko.

Za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich odznaczeni zostali pośmiertnie: Adam Bolka, Franciszek Bolka, Maria Bolka, Izabela Bryg, Helena Haraś, Edward Jop, Józef Jop, Wiktoria Jop, Agnieszka Kida, Franciszek Mroczka, Maria Mroczka, Zofia Prajsnar, Anna Siwak, Filomena Świętoń, Jakub Świętoń, Magdalena Wasser i Michał Wasser. Krzyże odebrali przedstawiciele rodzin.

Podczas ceremonii minister Piotr Ćwik odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W liście Prezydent nawiązał do obchodzonego w ubiegłym miesiącu Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, a także do tragizmu wojny, rozgrywającej się za naszą wschodnią granicą. – W obecnych, wyjątkowo dramatycznych okolicznościach składamy hołd naszym wspaniałym bohaterom, którzy ryzykując własne życie i bezpieczeństwo, przeciwstawili się hitlerowskiemu planowi Zagłady, ukrywając i wspierając żydowskich bliźnich.  Z najgłębszą czcią i podziwem myślimy o tych, którzy czynili, co było w ich mocy, aby ocalić prześladowanych.

– To zawsze wyjątkowy moment, kiedy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznacza Polaków, którzy w czasie II wojny światowej nie wahali się, by pomagać innym ludziom, którzy znaleźli się w bezpośrednim zagrożeniu życia, pomimo że za każdą formę pomocy groziła śmierć, która mogła dotknąć nie tylko bezpośrednio zaangażowanych w pomoc, ale także członków ich rodzin. Tutaj na Podkarpaciu już od wielu lat staramy się przywracać do zbiorowej pamięci nazwiska tych osób, które wówczas – w czasach II wojny światowej – takie odważne decyzje podejmowały. To wielka odpowiedzialność, aby zaryzykować życiem własnym oraz swojej rodziny i świadomie pomóc innemu człowiekowi. Wartość ludzkiego życia wtedy i dzisiaj jest taka sama. I niezmiennie wojna rodzi zło, niesprawiedliwość i cierpienie – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która zwróciła się również do rodzin osób odznaczonych. – Państwo jesteście dzisiaj spadkobiercami tych ludzi, którzy mieli wielką odwagę, by zachować człowieczeństwo, być po stronie sprawiedliwości i po stronie prawdy.

Do podziękowań dołączył się również dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko, który podkreślił, że nadane odznaczania są wyrazem szacunku państwa polskiego wobec tych, którzy ratowali ludzkie życie w czasie II wojny światowej.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj