test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Uroczystości z okazji 41. Rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich w Rzeszowie

W niedzielę 20 lutego mszą świętą w Kościele Farnym rozpoczęły się uroczystości z okazji 41. Rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich w Rzeszowie. Mottem uroczystości były słowa św. Jana Pawła II: „Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość”.

Po mszy św., w której wzięli udział m.in.: uczestnicy strajków, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowcy, związkowcy oraz mieszkańcy miasta, nastąpiło złożenie wieńców m.in. przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Rynku i przed tablicą upamiętniającą miejsce strajku w dawnym Domu Kolejarza.

Podczas uroczystości został odczytany list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym pisał:

Chylę czoła przed bohaterami, którzy walczyli o naszą wolność i niezbywalne prawa żywicieli naszego narodu. Jako spadkobiercy tego dziedzictwa jesteśmy zobowiązani, by strzec bogactwa polskiej wsi, by bronić polskiej ziemi i skutecznie dbać o interesy polskich rolników w Unii Europejskiej – napisał premier.

List do uczestników skierował również Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl, który został odczytany przez Stanisława Kruczka – członka zarządu województwa:

„Protest rolników, który był czasem wielkiej próby dla ich jedności i determinacji, zakończył się sukcesem. Strajkujący wywalczyli to na czym im tak bardzo zależało, czyli na zachowaniu swojej tożsamości i prawa do decydowania o własnym losie. Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie sprawiły też, że nasz region zapisał się znacząco na historycznej mapie wydarzeń, które zapoczątkowały zryw ku wolności i demokracji, a w konsekwencji doprowadziły do obalenia ustroju komunistycznego” – przekazywał marszałek podkarpacki.

List od Marszałka Sejmu RP – Marka Kuchcińskiego – odczytała poseł Teresa Pamuła.

Uroczystościom towarzyszyła konferencja „Konstytucja Polskiej Wsi”. Jej szczegóły przedstawił na początku organizator wydarzenia, Wieńczysław Nowacki ze Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna RP”.

Zasadniczym tematem jest strategia rozwoju rolnictwa według polskiego lobby przemysłowego. Są jeszcze inne tematy, przede wszystkim „Pozwólcie ziemi rodzić” i „Konstytucja Polskiej Wsi programem narodowym”, czyli pokazanie, jakie znaczenie miały porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie, a dzisiaj program zatytułowany „Konstytucja Polskiej Wsi”. Zasadniczym założeniem jest bezpieczeństwo żywnościowe i tożsamość narodowa. Chcemy pokazać rządzącym, że dzisiaj brak prawnego uregulowania statusu gospodarstwa rodzinnego, które było podstawowym założeniem porozumień rzeszowsko-ustrzyckich i „Konstytucji Polskiej Wsi” – mówił Wieńczysław Nowacki.

41 lat temu, podczas strajków, rolnicy domagali się m.in. legalizacji rolniczych związków zawodowych. Dzięki temu uzyskali gwarancje nienaruszalności własności i prawa do dziedziczenia, równość traktowania rolników indywidualnych oraz rolnictwa spółdzielczego, zapewnienie zniesienia ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi. Strajkujący rolnicy wywalczyli swobodę w budownictwie sakralnym i dostęp do praktyk religijnych. Porozumienia rzeszowsko – ustrzyckie były czwartym i ostatnim – po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju – porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81.

Jednak walczyliśmy, bo od najmłodszych lat nasiąkaliśmy patriotyzmem: Bóg, Honor, Ojczyzna i rodzina to były trzy podstawowe wartości, które pielęgnujemy do dziś i przekazujemy naszym dzieciom i wnukom– powiedział uczestnik dawnych strajków – Stanisław Szydło z Krosna, który przyjechał na obchody w Rzeszowie.

Patronat nad uroczystościami objęli prezydent Andrzej Duda oraz metropolita przemyski ks. abp Adam Szal.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj