4 C
Jasło
niedziela, 21 kwietnia, 2024

W Brzostku pamiętają o historii

Mszą św. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzostku rozpoczęły się w środę 22 czerwca 2022 uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem kamienia, który w raz z tablicą pamiątkową został postawiony w ramach programu „Zawołani po imieniu” prowadzonego przez Instytut Pileckiego w Warszawie.

Obelisk umieszczony przed przedszkolem przy ul. Szkolnej w Brzostku stanowi upamiętnienie trzech osób z terenu ziemi brzosteckiej zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Są to Jan Jantoń z Woli Brzosteckiej oraz Apolonia i Stanisław Gaconiowie z Bukowej.

Podczas uroczystości, której współorganizatorami byli Powiat Dębicki oraz Gmina Brzostek, padło wiele ważnych słów. Dyrektor Instytutu Pileckiego – prof. Magdalena Gawin zwróciła uwagę na to, że należy bardzo stanowczo potępić donosy, uczcić lokalnych bohaterów z imienia i nazwiska, uczcić to, co było piękne we wspólnej historii lokalnej i nigdy nie dopuścić do powtórki tych tragicznych wydarzeń.

Starosta dębicki Piotr Chęciek podziękował zarówno rodzinom, jak również inicjatorom projektu odkrywania lokalnych historii bohaterstwa, wyrażając nadzieję, że dzięki temu programowi „Zawołanych po imieniu” będzie coraz więcej.  

Jak podczas każdego upamiętnienia zjawili się najważniejsi goście – przedstawiciele rodzin „Zawołanych”. Prawnuczka Jana Jantonia, Wioletta Kurek zwróciła się wprost do swojego pradziadka, który żył tylko 31 lat: „Dziadku Janie, chociaż bliscy płakali po Twojej śmierci, nasz smutek zmienia się dziś w radość. Chociaż poniosłeś śmierć i osierociłeś bliskich, pamięć o Twoim czynie przetrwa.”

Było to już 27. upamiętnienie w ramach programu „Zawołani po imieniu” realizowanego przez Instytut Pileckiego.

Źródło: powiatdebicki.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj