4.7 C
Jasło
środa, 17 kwietnia, 2024

W Sanoku rozpędu nabiera Podkarpacka Dolina Wodorowa

18 sierpnia 2021 r. o godz. 12:00 w auli w budynku E w Centrum Sportowo-Dydaktycznym Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku przy ulicy Mickiewicza 21 odbyła się debata ekspercka: ,,Miasto Sanok a Podkarpacka Dolina Wodorowa – szanse i wyzwania’’.

W wydarzeniu wzięli udział wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski, rektor Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku dr hab. Elżbieta Cipora, dyrektor Regionu Podkarpackiego BGK Beata Rapa, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych w Krajowej Izbie Gospodarczej Tomoho Umeda, p.o. Prezes Zarządu Autosan Adam Smoleń , Prezes Zarządu SPGK Sanok dr Krzysztof Jarosz. Moderatorem pytań podczas rozmowy eksperckiej był Adam Poręba.

– Nie mam wątpliwości, że wodór jest przyszłością i tym zasobem, którego wykorzystanie chcemy rozwijać. Zrobiliśmy już pierwszy krok, premier Mateusz Morawiecki, biorąc pod uwagę nasz potencjał, zdecydował o utworzeniu Doliny Wodorowej właśnie w naszym regionie – powiedziała wojewoda Ewa Leniart otwierając konferencję.

– Sanok ma możliwość odegrać istotną rolę w powodzeniu tego przedsięwzięcia i być jednym z największych jego beneficjentów. Tu jest ulokowana produkcja pojazdów gotowych do implementacji zasilania wodorowego. Tu powstają gotowe rozwiązania, na które nie musimy czekać latami – dodała Ewa Leniart.

Takimi rozwiązaniami dysponuje Autosan. Firma już od pewnego czasu przygotowuje swój projekt pojazdu o zasilaniu wodorowym.

– Jesteśmy w trakcie budowy prototypu, który jest już na linii montażowej. Autobus jest zaprojektowany i jest właśnie budowany. Pod koniec września, powinien się już pojawić na ulicach Sanoka – przyznał w trakcie dyskusji prezes Autosanu Adam Smoleń.

– Będziemy w tym kierunku iść, cała Europa i cały świat na mocy Porozumień Paryskich. Żeby sobie wyobrazić co to oznacza proszę sobie wyobrazić świat w 2050 roku, w którym nie istnieje ani rynek ropy, ani rynek węgla, ani rynek gazu i cała ta przestrzeń jest zastąpiona właśnie wodorem i elektryfikacją – powiedział Tomoho Umeda, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o kwestiach związanych z technologią wodorową, perspektywami rozwoju w tym obszarze i współpracy międzynarodowej.

Źródło: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj