13.2 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

„Warto być Polakiem” to myśl przewodnia spotkania w PUW w Rzeszowie

Wczorajsza uroczystość, która odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie była okazją do prezentacji banknotu i monety kolekcjonerskiej „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”, a także do rozmowy z osobami reprezentującymi różne zawody i wyróżniającymi się działalnością społeczną. W debacie uczestniczyli również uczniowie podkarpackich szkół.

– Są dziś wśród nas osoby, których życie, działalność, aktywność zawodowa i społeczna wywiera ogromny wpływ nie tylko na region, ale też jest istotna  dla naszego kraju. „Warto być Polakiem” – te słowa wypełnią za chwilę swoją treścią wyjątkowi mieszkańcy Podkarpacia. Wierzę głęboko, że to spotkanie będzie miało dla Państwa – młodych ludzi szczególny wymiar i będzie swego rodzaju inspiracją – powiedziała wojewoda, która podczas otwarcia wydarzenia przywołała słowa Ignacego Paderewskiego: „Jesteście synami narodu, który śmiało można uważać za jeden z najzdolniejszych narodów kuli ziemskiej”.

O swoich doświadczeniach i powodach, dla których „warto być Polakiem” mówili Rafał Wilk,  prezes Fundacji „Sport jest jeden”, trzykrotny mistrz paraolimpijski, Bożena Lauzer, kustosz Muzeum-Zamek w Łańcucie, insp. ZS Marek Matuła, komendant ZS „Strzelec” w Rzeszowie, prezes Stowarzyszenia Dobry Dom Marek Piechuta, dr hab. n. med. prof. UR Kazimierz Widenka, kierownik Kliniki Kardiochirurgii z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2, ks. prałat Ireneusz Folcik, prof. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz siostra Elżbieta Ślemp ze Zgromadzenia Sióstr Franciszek Rodziny Maryi w Samborze.

Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzy Guniewski zaprezentował natomiast  banknot i złotą monetę „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”.

Zarówno na rewersie monety jak i przedniej stronie banknotu znajdziemy te same elementy: portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Na awersie monety i stronie odwrotnej banknotu widnieją: budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis „Solidarność” oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Banknot kolekcjonerski zostanie wyemitowany w nakładzie do 80 tys. sztuk, natomiast nakład złotej monety (próba 999,9) wyniesie do 1500 sztuk. 

Więcej informacji można znaleźć w folderach emisyjnych: banknot kolekcjonerski „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”moneta kolekcjonerska „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj