17.6 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Ważny dzień dla Politechniki Rzeszowskiej

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła – nadane postanowieniem Prezydenta RP – odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Politechniki Rzeszowskiej. Uroczyste posiedzenie Senatu uczelni było również poświęcone promocjom habilitacyjnym i doktorskim.

Uroczystość odbyła się 16 grudnia br. w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym w Rzeszowie.

– Ten dzień jest niezwykle ważny dla całej społeczności akademickiej. Stanowi swoiste podsumowanie naszej  działalności naukowej. Podkreśla ciągły rozwój pracowników, a co za tym idzie – całej uczelni – powiedział rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnikrozpoczynając nadzwyczajne posiedzenie Senatu. – Siła Politechniki Rzeszowskiej tkwi w jej pracownikach. Państwa zaangażowanie w pracę nad ciągłym umacnianiem pozycji uczelni w środowisku akademickim jest ogromne. Dzisiejsza uroczystość jest podziękowaniem za ten trud – dodał.

W pierwszej części posiedzenia osoby szczególnie zasłużone dla Politechniki Rzeszowskiej otrzymały z rąk wojewody Ewy Leniart Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę, nadawane przez Prezydenta RP  za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Następnie odbyła się uroczystość związana z promocjami habilitacyjnymi i doktorskimi. W roku akademickim 2019/2020 na Politechnice Rzeszowskiej stopień naukowy doktora habilitowanego nadano 18 osobom, natomiast stopień doktora 9 osobom.

– Bardzo się cieszę, że Politechnika Rzeszowska już od wielu lat, pełniąc rolę wiodącego ośrodka innowacyjności w województwie podkarpackim, kształci wyspecjalizowaną kadrę inżynierską, będącą ogromnym wsparciem dla prężnie rozwijającego się podkarpackiego przemysłu i dla naszej gospodarki. Serdecznie gratuluję osobom wyróżnionym odznaczeniami państwowymi i tym z Państwa, którym nadano stopnie naukowe.  Dzisiejsze promocje są ukoronowaniem dotychczasowej pracy i ukończeniem z sukcesem niezwykle ważnego etapu naukowej drogi. To wielki krok w Waszej naukowej działalności, który zasługuje na słowa najwyższego uznania. Jestem przekonana, że sukces ten stanie się impulsem do podejmowania kolejnych działań, które przyczynią się do rozwoju poszczególnych dziedzin nauki – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda w swoim wystąpienia nawiązała także do planów polskiego rządu dotyczących  ulokowania w województwie Doliny Wodorowej.

– Pokładam wielkie nadzieje w projekcie o nazwie Podkarpacka Dolina Wodorowa. To właśnie Politechnika Rzeszowska jest naukowym liderem kluczowej dla naszego regionu inicjatywy. Mam nadzieję, że będzie to przedsięwzięcie na miarę Doliny Lotniczej – mówiła Ewa Leniart.

***

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza to najstarsza i największa uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce. Została powołana 1 października 1974 r., jednak jej początki sięgają 1951 r., kiedy utworzono Wieczorową Szkołę Inżynierską. W jubileuszowym dla niej roku 2016, gdy obchodziła swoje 65-lecie, uzyskała status uniwersytetu technicznego.

Uczelnia kształci na 7 wydziałach ponad 14 tys. studentów, w tym – jako pierwsza uczelnia techniczna w kraju – pilotów lotnictwa cywilnego.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj