17.6 C
Jasło
piątek, 14 czerwca, 2024

Ważny krok w kierunku budowy Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka

Ponad 6 milionów złotych – za taką kwotę zostanie wykonana dokumentacja projektowa na budowę Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka wraz z rozbudową Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Aż 85 procent tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nowoczesny obiekt pomieści specjalistyczne oddziały, kliniki i poradnie, gdzie najmłodsi pacjenci otrzymają fachową pomoc i medyczne wsparcie.

Umowa na wykonanie dokumentacji projektowej została podpisana między Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie a Pracownią Atelier Tektura z Warszawy, w obecności członka zarządu Stanisława Kruczka.

To ważny dzień dla Podkarpacia, bo Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka to inwestycja szczególna w naszym regionie, której celem jest dbałość o młodych mieszkańców naszego województwa. Doskonale zdajemy sobie sprawę z konieczności budowy nowoczesnego obiektu, gdzie na specjalistyczną opiekę będą mogły liczyć dzieci i młodzież, a także ich rodzice, którzy zawsze chcą być blisko swoich dzieci – mówił członek zarządu Stanisław Kruczek.

Zadanie będzie realizowane w ramach projektu „Wsparcie procesu ewaluacji RPO WP 2014-2020 oraz przygotowań do perspektywy 2021-2027”. Decyzja o powstaniu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka została podjęta w odpowiedzi na rosnące potrzeby w zakresie dostępu do świadczeń medycznych mieszkańców w szczególności dzieci i młodzieży. Centrum zapewni dostęp do świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych dla najmłodszych, a tym samym zmniejszy skalę migracji rodziców z chorymi dziećmi do szpitali na terenie innych województw. Ponadto Centrum zapewni rozwój Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego i umożliwi kształcenie specjalistów w specjalnościach pediatrycznych na terenie Podkarpacia. Całkowity szacunkowy koszt realizacji zadania wyniesie ok. 400 mln zł.

Przyszły obiekt Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka skupia się na założeniach, które przełożą się na jakość przestrzenną, funkcjonalną, ekonomiczną i eksploatacyjną. Będzie to budynek trzykondygnacyjny o kompleksowej, zwartej bryle. Znajdą się w nim trzy wewnętrzne patia, które doświetlą przede wszystkim oddziały oraz ciągi komunikacyjne. Budynek PCZD zostanie połączony z istniejącymi już obiektami łącznikami komunikacyjnymi na poziomie parteru, pierwszego piętra i lądowiska bezpośrednio z obecnym SOR-em.

Wykonawcę wyłoniono w trybie konkursowym i po przeprowadzaniu negocjacji. Organizatorem konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego kompleksu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie był Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie. Dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego kompleksu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka został ogłoszony w sierpniu 2021 roku. W I etapie konkursu złożonych zostało 9 opracowań studialnych – pracowni architektonicznych z Polski, Francji, Niemiec i Estonii. Decyzją Sądu Konkursowego zostało zakwalifikowanych 5 prac. Sąd Konkursowy złożony z sędziów-architektów i przedstawicieli inwestora przyznał trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Nagrody wynosiły: I miejsce – 60 tys. zł i zaproszenie do negocjacji, II miejsce 40 tys. zł, III miejsce 30 tys. zł i 12 tys. zł za wyróżnienia.  Pierwsze miejsce zdobyła Pracownia Atelier Tektura z Warszawy.

Na Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka będzie się składać między innymi: Dziecięcy blok operacyjny, Dziecięcy Oddział Intensywnego nadzoru, Dziecięcy Szpitalny Oddział Ratunkowy z salą operacyjną, Bank krwi, Klinika Urologii i Otolaryngologii Dziecięcej, z pracownią audiologiczną i foniatryczną dla dzieci, Dziecięca Klinika Alergologii i Mukowiscydozy, Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i zaburzeń metabolicznych z pododdziałami – Immunologii i Reumatologii, a także Klinika Pediatrii i Gastroenterologii oraz Klinika Kardiologii Dziecięcej Zachowawczej i Interwencyjnej z salą hemodynamiki, a także Zespół dziecięcych poradni specjalistycznych z poradniami deficytowymi w tym: poradnia genetyczna z pracownią, poradnia diagnostyki prenatalnej, poradnia chorób zakaźnych, poradnia otolaryngologiczna z audiologiczną i foniatryczną.

W nowym budynku będą się mieścić także: Zespół pracowni diagnostyki nieinwazyjnej, Dziecięcy Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, Centralna pracownia endoskopii pediatrycznej, Gabinet stomatologiczny do zabiegów w znieczuleniu ogólnym z salą wybudzeń, Pracownia przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego dla dzieci, a także Podkarpackie Centrum Monitorowania Zdrowia Dzieci i Młodzieży.

Na dachu budynku zostanie zlokalizowane lądowisko dla helikopterów, co zdecydowanie usprawni transport chorych. Przy budynku powstaną również parkingi, a w samym obiekcie dodatkowo powstanie sala wykładowa dla studentów kierunku medycznego.

Marszałek Władysław Ortyl uważa, że budowa Centrum na Podkarpaciu jest dla samorządu województwa priorytetem:

Województwo podkarpackie jest jedynym regionem w Polsce, w którym nie ma wyodrębnionej placówki medycznej zapewniającej kompleksowe wsparcie medyczne dzieci i młodzieży, co stanowi istotną barierę w dostępności do usług medycznych. Ponadto Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka umożliwiłoby kształcenie większej ilości osób wykonujących zawody medyczne w specjalnościach pediatrycznych na terenie Podkarpacia, co oznacza, że mogłoby stać się remedium na niedobór kadr medycznych zajmujących się świadczeniami zdrowotnymi. Dodatkowym atutem byłaby także współpraca z Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Rzeszowskiego – podkreśla Władysław Ortyl.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj