13.7 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Węgierska kultura w dukielskim pałacu

Wystawę prac artystki z Budapesztu  Tömpe Emőke można oglądać w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli. Uroczystego otwarcia ekspozycji (10 listopada br.) dokonał burmistrz XVII dzielnicy Budapesztu Tamás Horváth, przedstawiając zebranym sylwetkę artystki. Tömpe Emőke  urodziła się w 1949 roku w Budapeszcie. Mieszka w XVII Dzielnicy Budapesztu, w części Rákoscsaba. Przez trzydzieści pięć lat była nauczycielką. Od 1974 roku. zajmuje się rzeźbą, tworząc we własnej pracowni. Swoje prace wykonuje z szamotu i kamionki. Są one zwykle niedużych rozmiarów. Jej rzeźbaprzełamuje bariery tradycji, jest zjawiskowa i niepowtarzalna, sporo rzeźb funkcjonuje w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach zajmuje się głównie malarstwem.

Witając zebranych gości starosta Jan Pelczar wyraził radość ze spotkania i zorganizowania kolejnej wystawy wspólnie z partnerem z Węgier.

Z kolei o wystawie opowiedział dyrektor muzeum Waldemar Półchłopek.  Akwarela jest jedną z technik malarskich, którą posługuje się artystka. Technika akwarelowa uważana za jedną z trudniejszych, gdyż wymaga od twórcy niezwykłej precyzji, pewności i biegłości technicznej. Technika ta, wymaga stosowania unikatowych, indywidualnych rozwiązań artystycznych. Na wystawie zaprezentowano malarstwo akwarelowe artystki.  Przedstawionych jest 21 akwareli, a do tego 4 obrazy olejne. Obrazy skupiają się wokół tematu pejzażu, do tematyki natury, przedstawiające urokliwe miejsca, często utrwalone przez artystkę w ostatnich momentach ich trwania lub zapomniane, są to tematy typowe dla malarstwa akwarelowego, które było i wciąż jest techniką preferowaną przez wielu artystów. Obrazy mają delikatną kolorystykę w pastelowych barwach. Z punktu widzenia artystycznego, są eteryczne i świetliste.

Wystawę zorganizowano w ramach współpracy Powiatu Krośnieńskiego z XVII dzielnicą Budapesztu.   W wernisażu uczestniczyli  m.in. poseł na Sejm Piotr Babinetz, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, starosta krośnieński Jan Pelczar, wicestarosta Andrzej Guzik, radna Powiatu Józefa Winnicka – Sawczuk oraz zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg.

Ekspozycja czynna będzie do  7 grudnia br.

Źródło: powiat.krosno.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj