15.5 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Włosi pomagają uchodźcom na Podkarpaciu

Kolejne dary dla walczącej Ukrainy docierają na Podkarpacie. Wiele transportów dla Ukraińców przekazali Włosi stąd w Urzędzie Marszałkowskim zagościła delegacja z Lombardii.

Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z Marszałkiem Władysławem Ortylem. Następnie włoscy politycy: Matteo Luigi Bianchi i Lorenzo Bernasconi udali się na przejście graniczne w Korczowej. Tam towarzyszył im Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa, który opowiadał im o organizacjach współpracujących z Urzędem Marszałkowskim niosącym pomoc potrzebującym z Ukrainy m.in.: Rapid Relief Team, World Center Kitchen czy Caritas Polska.

Komendant Straży Granicznej, który towarzyszył im podczas spotkania w Korczowej, zaznaczył jak istotna jest bardzo dobra współpraca ze służbami granicznymi z Ukrainy. Dzięki tej dobrej współpracy łatwiej jest udzielać tej najpotrzebniejszej pomocy. Jesteśmy w stanie na przykład szybko przerzucić karetkę przez granicę praktycznie bez zatrzymywania się, która ratuje ludzkie życie. 

Stanisław Kruczek podkreślał jak ważna jest rola służb mundurowych.

To właśnie dzięki nim: Strażnikom Granicznym, Strażakom, Policjantom czy Służbom Wojsk Obrony Terytorialnej realizowana jest ta pierwsza i najważniejsza pomoc. Wskazują drogę, pomagają wysiąść z pociągu, lokują wszystkich wedle potrzeb, tak aby nikt nie został bez pomocy. Na nich spoczywa ten wielki ciężar, któremu dzielnie stawiają czoło każdego dnia i każdej nocy – mówił Stanisław Kruczek.

Kolejnym punktem wizyty był Dworzec Główny w Przemyślu. Tam Lombardczycy zapoznali się z obecną sytuacją uchodźców i zobaczyli jak sprawnie działa pomoc humanitarna. Cały mechanizm pomocy przedstawił im ks. Paweł Konieczny.

Matteo Luigi Bianchini – włoski poseł, był pod ogromnym wrażeniem naszego zaangażowania i niesionej pomocy.

Pozostaje mi złożyć ogromne podziękowania za ta ogromną i bezinteresowną pomoc. Wasza pomoc jest bezcenna. Staliście się teraz centrum Europy, stolicą pomocy. W imieniu moim i moich bliskich jeszcze raz bardzo dziękuję – mówił jeden z włoskich polityków.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj