Co zmienią wybory prezydenckie w Republice Francuskiej?
Na to i więcej pytań w rozmowie z Adamem Porębą na łamach Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie (Fundacja Jagiellońska) odpowie znamienity ekspert!
dr Aleksander Olech – Dyrektor Programu Bezpieczeństwa w Instytut Nowej Europy, wykładowca na Baltic Defence College. Absolwent Europejskiej European Academy of Diplomacy | Europejska Akademia Dyplomacji | EAD oraz Akademia Sztuki Wojennej. Doświadczenie badawcze zdobywał m.in. na Université Jean Moulin Lyon, Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Pradze, Instytucie Wspierania Pokoju i Zarządzania Konfliktami w Wiedniu, NATO Energy Security Centre of Excellence w Wilnie i NATO Centre of Excellence Defence Against Terrorism w Ankarze. Stypendysta OSCE & UNODA Peace and Security, NATO 2030 Global Fellowship oraz Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego. Główne zainteresowania badawcze to terroryzm, międzynarodowa współpraca na rzecz bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz rola NATO i UE w środowisku zagrożeń hybrydowych.
Wprowadzenie do tematu.
Wybory prezydenckie w Republice Francuskiej – państwie bardzo ważnym dla operacyjności NATO, posiadającym globalne zdolności militarne, będącym jednym z najważniejszych graczy w Unii Europejskiej, a także stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ – mają istotne znaczenie dla Rzeczypospolitej Polskiej. W kontekście współpracy w ramach organizacji międzynarodowych, relacji trójstronnych (Trójkąt Weimarski) oraz bilateralnych, należy zweryfikować, który z kandydatów na stanowisko prezydenta Francji, w zaplanowanych na 10 kwietnia 2022 roku wyborach, byłby najwłaściwszy dla Polski. Francja od wielu lat zmaga się z wieloma wyzwaniami na poziomie wewnętrznym, a obecna wojna w Ukrainie bardzo oddziałuje zarówno na Paryż, jak i na pozostałe kraje europejskie.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 kwietnia 2022 roku. W przypadku nieuzyskania bezwzględnej większości głosów przez żadnego z kandydatów zorganizowana zostanie druga tura wyborów, zaplanowana na 24 kwietnia 2022 roku. Wybrany prezydent od razu będzie się mierzył m.in. z wojną w Ukrainie, rosnącymi cenami energii, trwającymi kryzysem po epidemii, niekontrolowaną migracją, zagrożeniami terrorystycznymi i słabnącą pozycją w ramach misji zagranicznych z uwagi na rosnącą rolę Chin. Wizje pretendentów do przywództwa V Republiki są od siebie bardzo różne, ale każda z nich ma swoich zwolenników wśród obywateli Francji. Jednocześnie czynnikiem dominującym wśród wszystkich programów wyborczych jest bezpieczeństwo – w każdym wymiarze – które Emmanuel Macron, Marine Le Pen, Valérie Pécresse, Ecric Zemmour i Jean-Luc Mélenchon obiecują zapewnić swoim wyborcom, jeśli tylko ci na nich zagłosują.
Start transmisji już w poniedziałek 11 kwietnia 2022 roku o godz. 17:00 na profilu Facebook #RODMRzeszów.
Źródło: informacja prasowa