4 C
Jasło
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Wykład dr Jacka Magdonia towarzyszył otwarciu wystawy pt. „Młodzi dla Niepodległej”

28 stycznia 2022 r. otwarta została wystawa pt. „Młodzi dla Niepodległej” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Wykład wprowadzający wygłosił pan dr Jacek Magdoń – historyk i specjalista z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Prelekcja dotyczyła również postaci pułkownika Leopolda Lisa- Kuli, bohatera polskiej drogi do Niepodległości, o którym pisano pieśni, jego imieniem nazywano szkoły, ulice, place. Leopold Lis-Kula był jednym z największych bohaterów II RP i jednocześnie najmłodszym pułkownikiem Wojska Polskiego, legionistą i żołnierzem Polskiej Organizacji Wojskowej.

Wystawa „Młodzi dla Niepodległej” przedstawia działalność niepodległościową i walkę polskiej młodzieży w ostatnim okresie zaborów. Nawiązuje do młodzieżowych organizacji paramilitarnych, studenckich i sportowych, które przed I wojną światową ukształtowały przyszłą kadrę odrodzonego Wojska Polskiego, jak m.in. Związek Młodzieży Polskiej „ZET”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, drużyny skautowe, Związek Strzelecki, Polskie Drużyny Strzeleckie, Drużyny Bartoszowe.

Ekspozycja adresowana jest przede wszystkim do młodzieży. Omawia kilka wiodących działań młodych Polaków z przełomu XIX/XX wieku: tajną działalność studencką, krzewienie kultury fizycznej, ruch harcerski i aktywność paramilitarną. Zwraca uwagę na zaangażowanie polskiej młodzieży w wysiłku całego narodu na rzecz odzyskania niepodległego państwa.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie do 6 marca 2022 r.

Źródło: rzeszow.ipn.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj