11.1 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Przemyślu

Starostwo powiatowe w Przemyślu uruchomi wypożyczalnię sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego dla mieszkańców powiatu. Zorganizowane zostaną także szkolenia dla osób  opiekujących się osobami potrzebującymi wsparcia. Jest to możliwe dzięki umowie podpisanej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy i wsparciu ze środków EFS w ramach RPO WP 2014-2020.Wartość projektu to ponad 1 mln złotych, a dofinansowanie unijne wynosi ponosi 974 tysiące złotych.

Wypożyczalnia i szkolenia dla opiekunów mają na celu pomoc w opiece domowej nad osobą chorą lub niepełnosprawną, która potrzebuje profesjonalnego sprzętu. Opieką ma zostać objętych co najmniej 180 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz 50 osób sprawujących nad nimi opiekę. Projekt ma być realizowany  do grudnia 2023 roku.

Umowę w imieniu beneficjenta czyli powiatu przemyskiego podpisał starosta Jan Pączek oraz członek zarządu powiatu przemyskiego Marek Kudła a ze strony Wojewódzkiego Urzędu Pracy – dyrektor Tomasz Czop. W podpisaniu uczestniczył wicemarszałek Piotr Pilch.

To bardzo ważny i potrzebny projekt, który będzie dużym wsparciem dla wszystkich osób opiekujących się swoimi bliskimi. Możliwość wypożyczenia profesjonalnego sprzętu czy udział w szkoleniach poświęconych temu, jak opiekować się osobami chorymi, wymagającymi opieki, sprawia, że opiekunowie nie czują się pozostawieni samym sobie i mają realną pomoc. Cieszę się, że Fundusze Unijne przeznaczane są na takie projekty – mówi wicemarszałek Piotr Pilch. 

Działalność wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego będzie obejmować obszar powiatu przemyskiego. Wypożyczalnia będzie zlokalizowana w Przemyślu w budynku przy ul. Waygarta 1. Na potrzeby utworzenia wypożyczalni zostaną udostępnione trzy pomieszczenia o powierzchni użytkowej 70 m2. W celu utworzenia wypożyczalni sprzętu wykonany zostanie spadowy podjazd oraz adaptacja pomieszczeń, aby były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wypożyczalnia będzie czynna w dni robocze, od poniedziałku do piątku, kilka godzin dziennie. Sprzęt będzie udostępniony nieodpłatnie. Działalność wypożyczalni przewiduje także transport sprzętu, w szczególności w przypadku wielkogabarytowych sprzętów oraz dojazd doradców do miejsca zamieszkania osób potrzebujących wsparcia w celu nauki obsługi sprzętu w warunkach domowych. W ramach projektu przewidziano także szkolenia z zakresu opieki i rehabilitacji dla osób sprawujących opiekę nad bliskimi potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Celem szkolenia jest poprawa jakości świadczonej opieki w domowych warunkach.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj