test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Wystawa Zbigniewa Osenkowskiego w Zagórzu

W imieniu organizatorów zapraszamy na wystawę „Korzenie” Zbigniewa Osenkowskiego, której otwarcie nastąpi już 28 stycznia w Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu.

Zbigniew Osenkowski urodził się w 1943 r. w Zagórzu. Ukończył Politechnikę Krakowską oraz Studium Wzornictwa Przemysłowego przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Całe dorosłe życie spędził w Sanoku, gdzie pracował w Autosanie, pełniąc funkcje kierownika działu, a także grafika wydawnictwa „Gazeta Sanocka – Autosan”.Długoletni dorobek artystyczny Zbigniewa Osenkowskiego budzi ogromy podziw. Dotąd artysta stworzył blisko 400 grafik i ponad 1000 ekslibrisów wykonanych w różnych technikach, głównie linorycie i drzeworycie. Artysta uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych – głównie pokonkursowych, m.in. w Argentynie, Chinach, Kazachstanie, Meksyku, USA, Ukrainie oraz w większości krajów europejskich, zdobywając medale i wyróżnienia. Na swoim koncie ma również wystawy indywidualne, m.in. w Warszawie, Iwoniczu, Sanoku, Brzozowie, Krakowie, Krośnie, Łodzi, Ostrowie Wielkopolskim oraz rodzimym Zagórzu.

Pan Zbigniew to przede wszystkim pasjonat przyrody, architektury i sztuki ludowej, stąd motywy te często przejawiają się w jego twórczości. Zabytkowe obiekty sakralne naszego regionu, w tym wiele już nieistniejących, są często tylko przez Niego udokumentowane i przywrócone pamięci. W grafikach i rysunkach przewijają się poza malarską rzeczywistością czerń i biel, które dają im intensywny kontrast.

Artysta, oprócz grafiki, zajmuje się również malarstwem, rysunkiem, ilustrowaniem książek, fotografiką, projektowaniem kart pocztowych, znaczków, odznak, medali oraz tablic pamiątkowych. Pan Zbigniew jest autorem opracowania historycznego „Zagórz nad Osławą”, a także wielu artykułów prasowych. Przez kilka lat tworzył oprawę plastyczną dla redakcji „Rocznika Sanockiego”. Dwukrotny laureat Nagrody Miasta Sanok za działalność na rzecz rozwoju i rozpowszechniania kultury. Znalazł się też w gronie 12 osób wyróżnionych odznaką „Honoris Gratia” nadaną przez prezydenta Krakowa.

Źródło: powiat-sanok.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj